Kemik Dansitometresi Nedir?

 • Kemik Dansitometresi Nedir?

  Osteoporoz hastalarının yakından bildiği kemik dansitometresi, kemik yoğunluğunu ölçmeye yardımcı olan bir tetkiktir. Daha önce kemik sağlığıyla ilgili sorun yaşamamış olanlar için kemik dansitometresi nedir sorusu çok yeni ve merak edilen bir sorudur. Ülkemizde yaygın bir hastalık olan kemik erimesi, kadınlarda yoğun biçimde görülüyor. Kemik erimesini erken dönemde teşhis etmek birçok problemin önüne geçiyor, kaliteli yaşam zemini oluşturuyor. Kemik erimesi, osteoporoz hastalığını teşhis etmek kemik dansitometresi ile mümkün.

  simdi_ara

  Kemik Dansitometresi Nedir? Neden Yapılır?

  Bu tetkik, halk arasında kemik ölçümü veya kemik yoğunluğu ölçümü şeklinde biliniyor. Peki, gerçek anlamda kemik dansitometresi nedir? Herkese yapılabilir bir inceleme mi? Kemik ölçümü zararlı mı? Kemik mineral yoğunluğunu ölçen bu test tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biri kabul ediliyor. Çok az radyasyon barındırdığından kişinin sağlığıyla ilgili bir oran yapıldığında uzmanlar tarafından belli durumlarda bu testin yapılması hayati önem taşıyabiliyor. Kemik dansitometresi sonucunda kemiklerin kırılmaya ne kadar meyilli olduğu tespit edilir. Kemik kırıkları sancılı bir tedavi süreci oluşturacağından dansitometresi sonuçlarına göre kırık oluşmadan önlem almak hastaya avantaj kazandırıyor.

  simdi_ara

  Kimlere Kemik Dansitometresi Yapılır?

  Kadınlar için kemik dansitometresi nedir ve neden bu kadar önemlidir? Ülkemizde farkındalık yaratmaya çalışılan hastalıklardan biri osteoporoz yani kemik erimesidir. Kalsiyum kaybı sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık, duruş bozukluğundan fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına kadar ciddi sorunlara zemin hazırlıyor. 40 yaş ve üstü kadınlarda sık görülen osteoporoz, erken teşhisle önlenebiliyor, ilerlemesi durdurulabiliyor. Kemik dansitometresi ile kemik yoğunluğu ölçümü hızlı bir şekilde ölçülür. 40 yaş üstü her kadının bu testi yaptırması çoğu uzman tarafından öneriliyor. Kemik dansitometresi risk grubundaki kadınlar haricinde aşağıdaki bazı durumlarda uzmanlar tarafından aşağıdaki özelliklerdeki kişilere de tavsiye ediliebilir;

  Kalça kırığı, çatlağı olan kişilere

  Aile geçmişinde kemik erimesi olan kişilere

  Erkeklerde kemik kaybı ve farklı kronik hastalığı olan kişilere

  Omurga kırığı, duruş bozukluğu gibi osteoporoz belirtileri taşıyan kişilere

  Menopoz öncesinde ya da menopoz döneminde risk grubundaki kadınlara

  Yumurtalıkları alınan kadınlara

  İnce ve uzun yapılı menopozlu kadınlara,

  Belli bir boy (1.60) ve kilonun (50 kg.) altında olanlara

  50 ve 60 yaşını aşan kişilere

  Röntgende kemik yoğunluğunun azalma olduğu gözlenen kişilere

  Yoğun alkol, kahve, sigara tüketen kişilere

  Testosteron seviyesi düşük olanlara

  1 ay ve daha uzun sürelerde hareketsiz yatan hastalara

  Şeker hastalarına

  Uzun süre hormon ilacı kullanan kişilere kemik dansitometresi uygulanır. 

  Kemik yoğunluğu ölçümü aşağıdaki kişilere yapılmaz;

  Gebelere

  Hareketsiz şekilde yatamayanlara

  Omurga deformasyonu ileri boyutlara ulaşan kişilere

  Kemik yoğunluğu ölçümünden 2 – 6 gün önce ağızdan ya da damardan kontrast madde alanlara yapılmaz.

  simdi_ara

  Kemik Dansitometresi Fiyatları

  Kemik erimesinin tespit edilmesinde etkili olan kemik dansitometresi fiyatları en az “kemik dansitometresi nedir?” sorusu kadar merak ediliyor. Bu konuda farklı özel sigortaların uyguladığı fiyatlar değişkenlik gösterdiğinden hastalara sahip oldukları özel sigortaya göre ücret bilgisi iletilebilemektedir. Özel sigortası olmayan hastalara da normal fiyat bilgisi iletilir. Bu incelemeyle ilgili fiyat bilgisi almak ve randevu oluşturmak için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.