Kardiyak Emar Hakkında Merak Edilenler

 • kardiyak emar Sonomed

  Kardiyak emar, kalbi ve kalbin etrafındaki yapının ayrıntılarını gösteren, değerlendirilmesine zemin sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemidir.

  Bu görüntüleme yöntemiyle doğumla birlikte ya da doğumdan sonra oluşan kalp hastalıkları, kalp zarı yapısı, kalp kapakçığı sorunu, kalbin fonksiyonlarının ne durumda olduğu tespit edilir. İleri düzey bir inceleme gerektiğinde kardiyak Emar yöntemi kullanılıyor.

  Kardiyak Emar İşleminin Uygulanması

  MR cihazı hasta yatağından ve bir tünelden oluşuyor. Manyetik rezonans özellikli bu görüntüleme yönteminde, hasta yatağa sırt üstü yatırılır, hastanın göğsüne kalp atışlarını kaydedecek olan elektrotlar yapıştırılır. Uzman eşliğinde gerçekleştirilen çekimde, hastanın sık sık nefesini tutması istenir.

  simdi_ara

  Bu görüntüleme işlemi ise genellikle 30 dakika ila 1 saat arasında değişkenlik gösterir. Bazı hallerde işlemin süresi daha kısa ya da uzun sürebilir. Hastanın kalp atışındaki tutum ve nefes tutma hali incelemenin kalitesini doğrudan etkileyeceğinden hastaların talimatlara uyması önemle istenir. Birçok işlemde olduğu gibi kardiyak görüntülemede de kontrast madde kullanılabilir.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Tetkik Öncesi Hazırlık

  • Kardiyak Emar işleminde hastanın göğsüne elektrotlar yapıştırılır. Bu elektrotlar kalp ritmini kaydeder ve bilgisayara aktarır.
  • Hastanın daha önceden kalp rahatsızlığı ve bu yönde yapılmış tahlilleri, incelemeleri varsa sonuçlarını (film, CD vb.) EKO raporlarını, hasta ameliyat geçirdiyse ameliyata dair bilgilendirme raporları kardiyak Emar öncesinde doktora sunulmalıdır. Doktorun hastanın sağlık durumunu çok yönlü değerlendirebilmesi için hastanın önceki sağlık durumundan haberdar olması gerekir.
  • MR öncesinde hastanın üzerinde metal parçası bulunmamalı; protez, çivi, kulak implantı, kalp pili, yapay kalp kapağı, metal katater, iğne, ortopedik materyal, plaka, şarapnel, kurşun gibi maddelerin bulunmaması gerekir. Bu ve benzeri cisimlerle MR odasına girmek tehlikeli ve yasaktır.
  randevu_al


  simdi_ara