Kalp Tomografisi Saniyeler İçinde Yapılabiliyor

 • Kalp Tomografisi

  Uzmanlar modern tıbbi görüntüleme sistemlerinden biri olan kalp tomografisi yani BT Koroner Anjiyografi tetkikinden memnuniyetle bahsediyor. Anjiyo, by-pass ve benzeri kalp rahatsızlıklarında kullanılan bilgisayarlı kalp tomografisi, ana damar ve koroner arter kontrolünü kısa sürede detaylı biçimde incelemeye olanak sağlıyor. Bilgisayarlı tomografide kalbi görüntülemek, koroner arterlerin ne durumda olduğunu analiz etmek, kesitler almak yalnızca 10-15 saniye sürüyor. 10 saniye içerisinde kalp tomografisi tamamlanıyor ve görüntüler bilgisayar ekranına aktarılarak radyoloji uzmanı tarafından inceleniyor. Kalp tomografisinde teknolojinin ilerlemesi tedavi sürecini hızlandırdı ve başarı oranını yükseltti. Modern cihazlarla hastalar uzun saatler beklemeden, hastalık riskini artırmadan kısa sürede tomografi çektirebiliyor.

  simdi_ara

  Kalp Tomografisi Erken Teşhiste Nasıl Etki Ediyor?

  Kalp tomografisinde bilgisayarlı sistemin kullanılması halk arasında kansız anjiyo tanımının yapılmasına neden oluyor. Klasik yöntemlere göre hızlı olan yöntem, hastaların korkularını risk analizini yapmasına yardımcı oluyor. Kardiyoloji uzmanları tomografiden elde edilen bilgilerle tedavinin daha etkili gerçekleştirildiğini, başarı oranlarının yükseldiğini belirtiyor. Kalp damarlarındaki daralmalar birçok hastalığa zemin hazırladığından tomografi ile durumu kontrol etmek ve sonuca göre önlem almak gerekiyor. Örneğin belli yaşlar üzerinde kilo artışının ya da kolesterolün kalbe etkisini görmek için de kalp tomografisine ihtiyaç duyulabiliyor. Kalp tomografisi uzun vadede hayati riskleri analiz etmede hastaya yardımcı oluyor, uzmanların ise tanı koymasını kolaylaştırıyor.

  simdi_ara

  Risk Grubundaki Kişiler Daha Hassas Davranmalı

  Kalp tomografisi ile kalbi görüntülemenin önemine vurgu yapan uzmanlar, bazı sağlık sorunlarında kalbin ekstra dikkat edilmesi gereken bir organ olabileceğini belirtiyor. Yüksek tansiyon hastaları, yoğun sigara ve alkol kullanıcıları, obezite hastaları, diyabet hastaları, yüksek kolesterole sahip hastalar ve aile geçmişinde kalp rahatsızlığı olanların bilgisayarlı tomografiden yararlanması öneriliyor. Kalp damarlarındaki tıkanıklık, nefes alıp verme de dahil kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. Yaşam kalitesini yükseltmek, sağlıklı bir döngüye sahip olmak ve dinç bir ömür geçirmek için kalbi besleyen damarların sağlıklı olması gerekiyor. Kardiyoloji uzmanları risk grubundaki ve ailesinde kalp sorunu yaşayan kişilerin mutlaka bu tetkiki yaptırarak kontrolden geçmelerini öneriyor. Kalp kontrolü yaptırmak için kalple ilgili şikayetlerin, hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemek erken teşhisi geciktiriyor.

  simdi_ara