Kalp Anjiyografisi Neden Önemlidir?


 • Sıklıkla kalp anjiyosu ile karıştırılan kalp anjiyografisi, aslında bilgisayarlı tomografi ile yapılan bir çeşit görüntüleme yöntemidir. Kalp damarlarını detaylı şekilde görüntülemeye yardımcı olan kalp anjiyografisi, bir tedavi değil teşhis koyma yöntemidir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Kalpteki damarlar tıbbi bir madde verilerek X ışınlarının kullanımıyla görüntülenir. Anjiyografi için bir çeşit film çekilmesi diyebiliriz. Anjiyografi cihazı alanında uzman radyologlar tarafından kullanılır.

  simdi_ara

  Anjiyografiden elde edilen bilgiler uzmanın tedavisini şekillendirir, bu yüzden son derece önemli bir işlem kabul ediliyor. Kalp hastalıklarının tanısında önemli yer edinen anjiyografi, organlara kan akışını sağlayan ve besleyen ana damarlarda yaşanılan sorunları tespit etmede kullanılır.

  Kalp yapısında vücudumuzdaki diğer organlarda olduğu gibi pek çok hücre bulunuyor. Hücrelerin oksijen alması, kan akışından yararlanması gerekiyor. Kalp yapı itibariyle kanla doludur ancak sistemli çalışması ve diğer organları besleyebilmesi için sağ – sol kalp atardamarlardan destek alarak besleniyor. Bu damarların tıkanması halinde kalp krizi başta olmak üzere pek çok kalp hastalığı ortaya çıkıyor. Uzmanlar, kalbi besleyen damarların tıkanıklık yaşamaması gerektiğini belirtiyor, ciddi kalp rahatsızlıklarını önlemenin yolunun kalp damarlarının açık olmasına bağlıyor.  

  Kalp Anjiyografisi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

  Anjiyografi öncesinde hastanın uzman tarafından iletilen süre kadar açlıkla merkeze gelmesi beklenir. BT Koroner Anjiyografi yönteminde koldan özel bir madde verilerek kalp damarları hakkında gerekli görüntüler elde edilir. BT Kalp anjiyografisi genellikle 5-10 dakika sürebilir.

  randevu_al

  Kalp Anjiyografisine Neden Gerek Duyulur?

  Kalp anjiyografisinin yapılma nedeni ya da anjiyografinin yapılmasına zemin hazırlayan haller şöyledir;

  • Kalp krizi geçirenler bilhassa da genç yaşta yaşanılan krizlerde,
  • Yoğun göğüs ağrısı yaşanması halinde,
  • Kalp krizi, kalp ameliyatı sonrasında yapılan testlerde sıkıntı olması halinde,
  • Daha önce bypass ameliyatı olan ya da stent taktıran hastalarda görülen göğüs ağrılarında,
  • Kalp ritminde problem yaşayanlarda,
  • Aile geçmişinde kalp sorunu olan ve risk grubu taşıyan kişilerde,
  • Kalp yetmezliği olan hastalarda,

  Ve benzeri kalp problemlerinin risk oluşturmasında ve yaşanmasında kalp anjiyografisi yapılıyor.