JCI (Joint Commission International) Akredite Kuruluş: Sonomed


 • Sonomed, JCI (Joint Commission International) tarafından uluslararası akredite kuruluş ilan edilerek; Türkiye’de tıbbi görüntüleme alanında bu akreditasyona sahip olan ilk ve tek kuruluş olma ünvanını sürdürdü.

  JCI (Joint Commission International) Nedir?

  JCI (Joint Commission International) Amerikan sağlık kalite ve akreditasyon kurumu olarak tüm dünyadaki sayılı sağlık kuruluşunu denetleyerek kalite sertifikasyonu ve akreditasyonu yapan bağımsız bir kuruluştur. Bu kuruluş her sene yayınladığı standartlarla sağlıkta kalite anlayışının lokomotifi olarak kabul edilmektedir. Dünya’da ve Türkiye’de sınırlı sayıda sağlık kuruluşunun almaya hak kazanabildiği bu akreditasyonda JCI tarafından kurumlara “Altın Standart Onayı” verilmektedir. Kurumlar JCI tarafından verilen bu onaya ait mührü ve logoyu kurumlarında, internet sitelerinde ve tüm belgelerinde sergileyebilmektedir. Türkiye’de Tıbbi Görüntüleme ve Laboratuvar gibi özellikli bir alanda bu kalite akreditasyonuna sahip olan ilk ve şu ana kadarki tek kurum Sonomed’dir.

  Sonomed Nasıl Bir Süreçten Geçti?

  Sonomed, ilk olarak 2015 yılında JCI akreditasyonuna sahip oldu. Kalite anlayışının güçlenmesiyle birlikte ikinci akreditasyon süreci 2020 yılının ocak ayında başladı. Bu uzun süreç boyunca Sonomed kalite konseyinin önderlik ettiği çalışmalar sürekli güncel tutularak hastaların güvenliği ve yararı hakkında geliştirmeler yapıldı.

  JCI Denetimlerinde Neler Yaşandı?

  JCI (Joint Commission International) 3 gün süren, kapsamlı denetimlerle Sonomed’i değerlendirdi. JCI yetkilisi yaptığı gözlemleri ilgili bölümlerle paylaştı. Bu üç gün içinde Sonomed ekibi hem önemli bilgiler edindi hem de geleceğe yönelik yeni projelerin temeli atılmış oldu.

  Denetimler boyunca yapılan çalışmaların ve geliştirilen uygulamaların yanı sıra dünya üzerindeki standartlar hakkında da bilgi alışverişi yapıldı. Sonomed’in özellikle radyasyon güvenliği alanında yaptığı çalışmalar büyük bir ilgiyle takip edildi. Teknolojinin hızla geliştiği bir başka alan olan tıbbi laboratuvar alanında da Sonomed’in uluslararası standartları yakından takip ettiğine vurgu yapıldı.

  JCI (Joint Commission International) Kuruluş: Sonomed

  Tüm incelemelerin sonucunda Sonomed JCI tarafından uluslararası kalite standartlarına uygunluğu doğrulanarak akredite kuruluş ilan edildi. JCI yetkilisi tarafından bunun bir ekip çalışmasının sonucu olduğu dile getirilerek başta Sonomed yöneticileri ve Sonomed Kalite Konseyi Başkanı Hacı Göğremiş olmak üzere tüm Sonomed ekibine teşekkürlerini iletti.

  Sonomed Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Mutlu, JCI yetkilisine gerçekleştirdiği ziyaret dolayısıyla teşekkür ederek; Sonomed’in Türkiye’de kendi alanında JCI akreditasyonu alan ilk ve tek kuruluş olduğunun bir kez daha altını çizdi.

  Sonomed CEO’su Dr. Ayhan Cingi, JCI ile birlikte yürütülen kalite süreçlerinin kalite anlayışının gelişmesine çok büyük katkıları olduğunu dile getirerek; Sonomed’in hasta yararı ve hasta güvenliği konusunda tüm imkanlarını sonuna kadar kullanmaya her zaman hazır olduğunu ifade etti.

  22.01.2020