ilaçlı Tomografi Nasıl Çekilir?

 • ilaçlı tomografi nasıl çekilir

  Hastaların ilk olarak sorduğu sorular arasında ilaçlı tomografi nasıl çekilir gelmektedir. En genel anlamıyla İlaçlı tomografi bazı durumlarda vücuda kontrast madde verilerek ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan tıbbı görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bu sorunun detaylı olarak cevabını vermeden önce ilaçlı tomografinin nasıl bir görüntüleme yöntemi olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir. Bu şekilde hastalar bu görüntüleme yöntemi istendiğinde neyle karşılaşacakları hakkında fikir sahibi olabilirler.

  ilaçlı Tomografi Nedir?

  Bazı durumlarda tomografi çekilirken kontrast madde enjekte edilmesi gerekir. Kontrast madde, genellikle vücutta belirli bir bölgenin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğinde uygulanır. İlaçlı tomografi, beyin tomografisi hariç diğer tüm çekimlerde uygulanabilir. Bu görüntüleme yöntemi ilaçsız tomografiye göre daha detaylı bir görüntü sunar. Hastaların tetkik öncesinde alerji geçmişlerini ve geçirmiş oldukları rahatsızlıkları tetkiki gerçekleştirecek ekibe aktarmaları çok önemlidir. Bu sayede tomografiyi gerçekleştirecek ekip, hastanın kontrast maddeye bir alerjisi olup olmadığını analiz etmeye çalışmaktadır.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  ilaçlı Tomografi Nasıl Çekilir ?

  Bu görüntüleme yöntemi hakkında genel bilgi verdikten sonra hastaların sıklıkla sorduğu ilaçlı tomografi nasıl çekilir sorusunun cevabına bakabiliriz. Öncellikle kontrast madde, vücuda enjekte edilir. Bu kontrast madde bağırsaklara ulaştıktan sonra burada emilir. Emilen kontrast madde tüm vücudu dolaşır. Bu şekilde dokulara yayılan kontrast madde bilgisayar ekranında parlak bir şekilde görülür.

  Tomografinin çekilmesinden önce hastanın belirli hazırlık aşamalarından geçmesi gerekmektedir. Çekimden önce hastanın rutin kontrolleri yapılır. Çekim işlemi gerçekleştirirken bazı durumlar hastanın 5-10 saniye arasında nefes tutması gerekebilir. Bu işlem görüntülemenin düzgün bir şekilde yapılması için gereklidir. İlaçlı tomografi sonrası kontrast maddenin vücuttan atılmasına yardımcı olmak adına bol miktarda su tüketilmesi önerilmektedir.

  İlaçlı Tomografi Ne Zaman Gereklidir?

  İlaçlı tomografi nasıl çekilir sorusunda sonra ikinci en yaygın soru da ne zaman ve neden çekileceği ile ilgilidir. İlgili branş doktorunun istediği durumlarda, teşhis veya takip edilmesi istenen şüpheli konularda bu yönteme başvurulabilir. Bu nedenle genellikle röntgen veya ilaçsız tomografiyle görüntülenemeyen durumlarda istenir. Bu görüntüleme yöntemi aynı zamanda hastanın durumuna bağlı olarak da istenebilir. Örneğin belirli ilaçları kullanan hastalar ilaçlı tomografi için risk gurubunda yer alırlar. Doktor çekim kararını hastanın durumu ve görüntülenmek istenen bölgenin risk faktörüne göre belirler. İlaçlı tomografi nasıl çekilir sorusuna daha detaylı yanıtlar almak için Sonomed Görüntüleme Merkezi ile telefonla görüşebilir veya iletişim formlarını kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz.

   

  randevu_al

  simdi_ara