ikili Test Hakkında Merak Edilenler


 • ikili test gebelik süresi boyunca bebekte kromozom anormalliklerinin olup olmadığını tespit etmek adına yapılan bir test olarak görülmektedir. Bu süreçte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozoma bağlı anormalliklerin bebekte olma riski araştırılır. Bu 2 hastalık zekâ geriliği ve organ işlev bozuklukları ile alakalı olduğu için doktorlar tarafından ailelelere hamilelik döneminde yapılması tavsiye edilen testler arasında yer almaktadır.

  ikili test yapılırken annenin hamileliğinin 11 ve 14. haftaları arasında kan alınır. Diğer kan tahlillerinde yürütülen işlemle aynı yollar izlenmektedir. Annenin kanında çeşitli değerlere ve düzeylere bakılır. Yapılan ölçümün sonucu annenin yaşı ve birtakım özellikler eklenerek belirlenir.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  ikili Test Nasıl Yapılır?

  İkili test sonuçları bir analiz yöntemi olmakla birlikte sonuçları kesin olarak bir durumu, hastalığı ya da riski ifade etmemektedir. Bu testin sonuçları mutlaka doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve buna yönelik süreçler doktor gözetiminde devam ettirilmelidir. Risk faktörünün ölçülmesinde kullanılan çeşitli ve ayrıntılı yöntemler arasında doktorlar bir bütünün parçalarını oluşturmak adına bu teste başvurabilirler.

  İkili test anneden alınan kanın laboratuvar ortamında analiz edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Bu testin yapılacağı laboratuvarın güvenilirliği önem taşımaktadır. Ayrıca bazı durumlarda kan testine ek olarak ultrason görüntüleme de istenebilmektedir. Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı hem ikili test hem de ultrason konusunda uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

  İkili test hakkındaki tüm sorularınız ve randevu işlemleriniz için Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı ile iletişim kurabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara