ikili Tarama Testi Nedir?


 • ikili tarama testi bebekte meydana gelebilecek kromozom anormalliklerini erkenden tespit edebilmek için yapılmaktadır.Genellikle kadın doğum doktorları tarafından istenen bu testler Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından uygulanabilmektedir. Down sendromu ve Edwars sendromu riski erken teşhis ile bebekte görülebilen sorunlardan bazıları olarak kabul edilmektedir. Bu hastalıklar, çocuklarda zeka ve fiziksel anormalliklere yol açar. ikili tarama testi bebeklerde özellikle bu fonksiyonları ölçmek için kullanılmaktadır.

  ikili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

  ikili tarama testi hamileliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılır. Down sendromu bebeklerde, Edwars sendromuna göre daha sık görülmektedir. Bu tarama sayesinde hastalığın erken teşhisi yapılabilir. Testin yapılma önerisi doktorlar tarafından ailelere iletilir. Testin yaptırılmasındaki temel amaç, ailenin bebeğin sağlık durumu hakkındaki riskleri önceden görmek istemesidir. Kadın doğum doktoru, aile ile birlikte süreci değerlendirerek testlerin yapılmasını isteyebilmektedir.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  ikili tarama testi sonuçları bazı durumlarda değişkenlik göstermekle birlikte birkaç gün içerisinde çıkabilmektedir. Test sonuçlarını aldığınızda çeşitli değerlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sonuçlarla doktorunuz bir inceleme yapacaktır. Buna göre size bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi verebilir veya ek testler isteyebilmektedir. Bu test bir kan testi olarak tanımlanmaktadır. Anneden alınan kanın laboratuvar ortamında incelenmesiyle gerçekleştirilebilmektedir. Bazı durumlarda bu testin içine ultrason incelemesi de dahil edilmektedir. Tüm bu tetkikler Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından uluslararası kalite standartları çerçevesinde yapılabilmektedir.

  Testler incelenirken işlemi yaptırdığınız laboratuvarın güvenle senelerdir hizmet veriyor olması hem sizin için hem de testlerin düzgün bir şekilde değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana İstanbul’da hizmet vermektedir.

  randevu_al

  simdi_ara