HSG Rahim Filmi

 • Rahim Filmi Hakkında Merak Edilenler

  HSG Rahim filmi ya da diğer adıyla HSG, rahim ve üreme hastalıklarıyla ilgili kuşku duyulan durumlarda  kadınlara uygulanan özel bir tür röntgendir.

  simdi_ara

  Boyar madde kullanılarak yapılan test, kadınların yaşadığı üreme sorunlarının kaynağını bulmaya çalışır. Kadınlarda üreme sorunları tahmin edilenden daha yaygındır. Bu sorunlar genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise fallop tüpü tıkanıklığı gibi fizyolojik nedenlerden kaynaklanır. Sorunun tespit edilmesi, etkin tedavi süreci planı için gereklidir.

  Rahim Filmi HSG Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  HSG Rahim Filmi Nedir?

  Yaygın olarak rahim filmi olarak bilinen histerosalpingogram, kadınların rahim boynu, uterus ve fallop tüplerini inceleyen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Testin amacı, kadınların yaşadığı doğurganlık sorunlarının altında yatan nedenlerin test edilmesidir.

  simdi_ara

  Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından rahim filmi hsg tetkiki uzman doktor eşliğinde uygulanmaktadır. Sonomed 1992 yılından bu yana uluslararası standartlarla hizmet vermektedir. Rahim filmi hakkında Sonomed ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Test sırasında rahime kontrast madde enjekte edilir. Kontrast madde enjekte edilmesinin amacı, herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını belirlemektedir. Daha sonra enjekte edilen kontrast madde, röntgen aracılığıyla görüntülenebilir. Doktorlar röntgen sonuçlarını yorumlayarak tedaviyi planlayabilirler. Üreme sorununun belirlenememesi gibi durumlarda ise doktorlar ek testler isteyebilirler.

  HSG Rahim Filmi Hakkında Genellikle Sorulanlar

  Kadınların bir çoğu HSG filmi çektirme konusunda endişelidir. Kulaktan kulağa yayılan bilgiler, endişe yaratabilmektedir. Testin çok fazla acıya ve ağrıya neden olduğu söylenmektedir. Rahim filmi konusunda uzman ve daha önceden bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında bu endişeler giderilmektedir. HSG, Uterus ve fallop tüpü tıkanıklığı gibi sorunlarda kaynaklanan üreme bozukluklarının tespit edilmesi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  simdi_ara

  Hangi Durumlarda İstenebilir?

  Rahim filmi genellikle kadın doğum uzmanları tarafından istenmesi halinde çektirilmektedir. Bu tetkikin yapılması gereken zamanı ve şartları doktorlar tespit edebildiğinden yine uygun zamanda çekilmesi için de doktorlar tarafından hasta ile birlikte karar verilmesi önem taşımaktadır.

  Yapılan muayenelerden sonra jinekoloji uzmanı HSG filmi isteyebilir. Film çekilirken kadınların adet döngüsünün belirli bir aşamasında olması gerekir. Test genellikle kadınlar adet gördükten hemen sonra yapılır. Böylelikle herhangi bir hamilelik durumuna karşı tedbirli davranılmış olunur. Röntgen çekimlerinde kadınların hamile olmaması gerekmektedir. Bu nedenle adet sonrası dönem genellikle tercih edilebilmektedir.

  randevu_al