HSG Nedir?

 • HSG Nedir? Ne Zaman Yapılabilir?

  HSG yani Histerosalpingogram adı verilen tetkik, kadınların doğurganlık ve rahim durumunu, hastalık risklerini değerlendirmek için kullanılan özel bir röntgendir. Kadınlar farklı nedenlerden dolayı doğurganlık sorunu yaşayabilirler. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, altta yatan nedenleri anlaması gerekmektedir. Gelişen görüntüleme yöntemleri sayesinde, çeşitli analizler yapılabilmektedir. Bu tetkiklerin sonuçları doktorlar tarafından değerlendirilerek, uygun tedavi planları yapılabilir.

  randevu_al

  simdi_ara

  HSG Nasıl Bir Tetkiktir?

  Histerosalpingogram testi genellikle yarım saat civarında sürmektedir. Test yapılacak kişinin özellikleri ve çeşitli faktörlere bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Kaıdnlar arasında HSG hakkında negatif bir algı oluşmuştur. Bu filmi çektirirken kötü tecrübeler yaşayanlar sonucunda bu tetkik kadınlar tarafından endişe ile karşılanır hale gelmiştir. Sonomed 1992 yılından bu yana tıbbi görüntüleme ve laboratuvar alanında uluslararası kalite standartları çerçevesinde hizmetlerini sürdürmüştür. HSG için tetkiki gerçekleştirecek doktor tecrübesi ve uzmanlığı önem taşımaktadır. Sonomed senelerdir istikrarlı bir kadroyla yoluna devam ettiğinden HSG konusunda uzman hekim gözetiminde çekimler gerçekleştirilmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için Sonomed ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Filmi HSG Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Çekim Sonrası Hakkında Merak Edilenler

  Testten sonra gündelik yaşama geri dönülebilir. HSG yapılırken rahim boynu boyunca iyotlu boyar madde enjekte edilir. Daha sonra rahim boyu röntgeni çekilir. Röntgen sayesinde uterus şekli ve fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığı incelenir.

  Kısa Bilgiler

  HSG, hamile kalmakta zorlanan kadınlara uygulanan bir tür doğurganlık testidir. Genellikle iki veya daha fazla kere düşük yapan kadınlara bu test daha fazla önem taşıyabilir.

  Histerosalpingogram olarak da bilinen test, kadınların doğurganlıkla ilgili sorunlarının tespit edilmesi konusunda yaygın olarak yararlanılan bir tetkiktir. Test yapılırken hastaya anestezi verilmez. Test yapılırken ilk olarak rahim boynu temizlenir. Bu aşama enfeksiyon riskini en aza indirmek adına önemlidir. Daha sonra kontrast madde rahim boynuna enjekte edilir. Röntgen cihazı kullanılarak çekim gerçekleştirilir.

  Ne Zaman Yapılabilir?

  Histerosalpingogram testi yapılırken uyulması gereken bir zaman aralığı vardır. Doğurganlık durumu incelendiği için ovulasyon öncesinde yapılmalıdır. Yani kadınlar adet gördükten sonra bu testi yaptırmalıdır. Aksi durumda test hatalı sonuçlar üretebilir. Bu tetkiki hamilelik durumunda veya herhangi bir hamilelik şüphesi varsa yaptırmak son derece sakıncalıdır. Tüm bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanız önem taşımaktadır. Test kadın doğum uzmanları ve jinekologlar tarafından istenebilir.

  randevu_al

  simdi_ara