HSG Nedir?

 • HSG Nedir? Ne Zaman Yapılabilir?

  HSG, kadınların rahim durumunu, hastalık risklerini değerlendirmek için kullanılan özel bir röntgendir. HSG nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

  simdi_ara

  HSG Nedir?

  “HSG” kısaltması “rahim ve tüp filmi” anlamına gelen “Histero-Salpingo-Grafi” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. HSG, yaklaşık 100 senedir bilinen ve uygulanan bir inceleme yöntemidir. Ancak son yıllarda ilerleyen teknoloji, gelişen cihazlar ve yeni teknikler sayesinde inceleme süresi kısalmış, ağrı, kanama gibi yan etkiler büyük ölçüde ortadan kalkmış, riskleri çok azalmıştır. Ayrıca HSG çekimine tüp açma işlemi (selektif salpingografi) eklenmiş, HSG filmlerinin doğruluk, hassasiyet ve güvenilirliği belirgin derecede artmıştır.

  Sonomed Görüntüleme Merkezi’mizde 2019 model C kollu özel röntgen cihazı ile ve yukarıda sayılan güncel tekniklerle HSG çekilmektedir. Güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda ve C kollu yeni nesil röntgen cihazı ile yapılan HSG için anestezi yapmaya veya hatta ağrı kesici ilaç kullanmaya, gerek kalmamaktadır. İşlem sadece birkaç dakika sürmekte, ağrısız olmakta, tıkalı çıkan tüpler de büyük oranda açılabilmektedir.

  simdi_ara

  HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  İşlem röntgen cihazının masası üzerinde sırt üstü yatarken kadın doğum muayenesi gibi yapılmaktadır. HSG filmlerinde görünür hale gelebilmeleri için rahim boşluğu ve rahim tüplerinin içi kontrast madde adı verilen iyotlu su ile doldurulur. Bu suyun miktarı sadece 1-2 yemek kaşığı hacmi kadardır. İncelemeden sora yarısı aşağıdan geri gelerek boşalmakta, içeride kalan yarısı da hızla kana geçerek böbrekler yoluyla idrarla vücuttan atılmaktadır.

  HSG sırasında tüpler yıkanmış, küçük yapışıklıklar açılmış ve yüzeyleri döşeyen hücreler uyarılmış olduğundan incelemeden sonraki günler ve aylarda gebe kalma şansı önceki döneme göre belirgin derecede artmakta, pek çok hastamız aynı ay veya takip eden birkaç ay içinde kendiliğinden gebe kalmaktadır.

  Sonomed Görüntüleme Merkezi güncel HSG fiyatını öğrenebilmek ve aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını alabilmek için hafta içi 09.00-18.30, cumartesi günleri 09.00-17.30 saatleri arasında merkezimize telefon edebilirsiniz.

  simdi_ara