HSG Filmi Nasıl Çekilir?

 • HSG Filmi Nasıl Çekilir?

  “Rahim filmi” olarak bilinen HSG filmi (histerosalpingografi), kadınlarda genellikle gebe kalamamanın sebeplerini araştırmak için uygulanan tıbbi görüntüleme tetkiklerinden biridir. Rahim boşluğunun ve rahim tüplerinin durumunu incelemek için kullanılır.

  HSG filmi Sonomed bünyesinde, güncel teknolojik donanıma sahip, konusunda uzman doktorlar gözetiminde çekilmekte ve yorumlanmaktadır.  Konu hakkında detaylı bilgi almak için Sonomed ile iletişime geçebilirsiniz.

  simdi_ara

  Neden İstenebilir?

  Bu film sayesinde kadınların hamile kalamamasının anatomik sebepleri araştırılabilir. Bu test kullanılarak rahim tüpünde tıkanıklık olup olmadığı görülebilir. Rahim tüpünün tıkalı olması, kadın yumurta hücresinin sperm hücresi ile buluşmasını ve uterusa geçmesini imkânsız kılar. HSG filmi sonuçlarına göre kadınların hamile kalmasına yardımcı olacak üreme tedavileri planlanabilir.

  HSG filmi Nasıl Çekilir?

  Adet kanamanız devam ederken veya biter bitmez merkezimize telefon ederek bu çekime uygun günlerinizden birisi için randevu alabilirsiniz.

  Sonomed’e geldiğinizde kimlik kartınız istenecek ve kaydınız yapılacaktır. Kayıt sonrasında asansör ile 3. Katta bulunan HSG bölümüne çıkabilirsiniz. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nin 3. katı; her türlü donanım ve alanında uzman hekimler ile sadece rahim filmi çekimine ayrılmıştır.

  İlgili HSG personeli sizi 3. Katta karşılayacak, bilgilendirecek, onayınızı alacak, sorular sorarak tıbbi durumunuzu not alacaktır.

  Sıranız geldiğinde çekime alınmanız için ekibimiz size bilgi verecektir. Çekim ortalama olarak birkaç dakikada bitecek ve tekrar bekleme salonuna geçebileceksiniz.

  Bu inceleme yapılırken, hastanın rahim boynu kanalına kontrast madde enjekte edilir. Bu işlem kadın açısından bir kadın-doğum muayenesine veya smir testine benzer. Eğer bir tıkanıklık yoksa, kontrast madde, rahim boynu, rahim boşluğu ve rahim tüplerinin içini doldurarak detaylı bir şekilde görüntülenmelerine imkan tanır.

  Çekimden sonra kısa süre içerisinde filminiz basılacak, raporunuz yazılacak ve size teslim edilecektir.

  Eğer rahim ve tüplerinizin durumu hakkında radyoloji uzmanı ile görüşmek isterseniz ilgili personele bu isteğinizi söylemelisiniz. Doktorumuz ilk uygun zamanda sizinle görüşecektir.

  HSG Filmi Hakkında Kısa Bilgiler:

  • Bu inceleme çoğu kadında endişe uyandırabilir. Bunun sebebi tetkik sırasında acı duyulacağının düşünülmesidir. Fakat bu çekim yaptıracağınız merkezin tıbbi donanımı, radyoloji uzmanının tecrübesi ve kullanılan yöntemlerle ilgilidir. Sonomed’de rahim filmi C kollu röntgen cihazıyla çekilir ve genellikle ağrı duyulmaz. Şiddetli ağrılar meydana gelmez.
  • Sonomed’de yapılacak bu inceleme öncesinde aç kalmak gerekmez.
  • Merkezimizde yapılacak HSG filmi sonrasında istirahat etmek gerekmemekte veya mecburi görülmemektedir.
  • Sonomed’de bu film çekimi sırasında gereken herkese tüp açma işlemi (selektif salpingografi) ek bir maliyet oluşturmadan yapılır.
  • Merkezimizde bu incelemeyi yaptırırken; refakatçıya ihtiyaç bulunmamaktadır. Dilerseniz yalnız başınıza gelebilirsiniz.

  simdi_ara