HSG Filmi Nasıl Çekilir?

 • HSG Filmi Nasıl Çekilir?

  Histerosalpingogram veya uterosalpingografi olarak bilinen HSG filmi, kadınlarda doğurganlık seviyesini ve sorunlarını incelemek için uygulanan tıbbi görüntüleme tetkiklerinden biridir. Uterus boşluğunun şeklini ve hastanın fallop tüplerinin durumunu incelemek için kullanılır. Kadınlarda doğurganlık sorunları farklı nedenlere bağlı olabilir. Genetik nedenlere ek olarak fizyolojik sorunlar da kadınların hamile kalmasını engelleyebilir.

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana uluslararası kalite standartları çerçevesinde hizmetlerini sürdürmektedir. HSG filmi Sonomed bünyesinde, konusunda uzman doktorlar gözetiminde çekilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Sonomed ile iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  HSG Filmi Neden İstenebilir?

  HSG filmi gibi tetkikler sayesinde kadınların hamile kalmasının önündeki engeller analiz edilebilir. Örneğin bu test kullanılarak fallop tüpünde tıkanıklık olup olmadığı görülebilir. Fallop tüpünde yaşanan bu problem, kadın yumurta hücrelerinin uterusa geçmesini engeller. Bu nedenle de kadınlar hamile kalmada problem yaşayabilirler. Test sayesinde kadınların hamile kalmasına yardımcı olarak üreme tedavileri planlanabilir.

  Rahim Filmi HSG Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Nasıl Çekilir?

  HSG filmi çekilirken, hastanın rahim boynu kanalına kontrast madde enjekte edilir. Bu madde, rahim boynu, uterus ve fallop tüplerinin detaylı bir şekilde görüntülenmesine imkan tanır. Herhangi bir sorun olmaması durumunda boyar madde uterus boşluğuna ve fallop tüplerine dolar. Bu gibi durumlarda kadınlardan üreme probleminin başka bir nedeni olduğu ihtimali göz önünde bulundurulabilir. Eğer boyar madde ilerleyemezse, sorunun uterus boşluğu veya fallop tüplerindeki tıkanıklıktan kaynaklandığı analiz edilebilir.

  Bu tetkik, röntgen çekimini içerir. Aynı zamanda testin adet döngüsünün folikül aşamasında yapılması gerekmektedir. Yani test, adet gördükten sonraki günlerde yapılır. HSG genellikle uterus bozukluklarını tespit etmek için kullanılır. Aynı zamanda Asherman sendromu, tüp tıkanıklıkları ve pelvis enflasmasyonlarının tespit edilmesinde de kullanılır. Test, uzman radyoloji teknisyenleri veya radyologlar tarafından gerçekleştirilir. Hamilelik durumunda veya böyle bir şüphe varsa HSG filmi çekilmemelidir.

  Kısa Bilgiler

  HSG filmi çoğu kadında endişe uyandırabilir. Bunun sebebi tetkik sırasında acı duyulacağının düşünülmesidir. Fakat bu oran çekim yaptıracağınız uzmanın tecrübesiyle ilgilidir. Sonomed köklü bir kurum olarak, istikrarlı bir kadroyla yıllardır hizmet vermektedir.

  randevu_al

  simdi_ara

  HSG filmi bir tıbbi tetkiktir. Tedavi amaçlı değil tespit ve analiz amaçlı olarak kullanılmaktadır.