Hamile Ultrasonu Nedir?

 • Hamile ultrasonu nasıl yapılır

  Anne adayları bebeklerinin gelişimini öğrenebilmek için hamile ultrasonu çektiriyor. Doğum uzmanları, bebeğin kalp atışını, boyunu, kilosunu ve gelişimini düzenli periyotlarla yaptıkları ultrason tetkikleriyle analiz ediyorlar.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Hamile ultrasonu hem anne adayları hem de doğum uzmanları için önemlidir. Bebeğin ne durumda olduğunu görsel ve işitsel anlamda aktarmada başarılı bir cihazdır. Uzmanlar ultrasonu sadece sağlık kontrolü amacı ile kullanıyor, annelerin ve bebeklerin riskli durumlara karşı önlem almasını önererek; zarar görmesini önlüyorlar.

  Uzman doktorlar, hamilelikte ultrasonun önemini belirtiyorlar ve yalnızca gerek duyulduğunda kullandıklarını dile getiriyorlar.   

  Hamile Ultrasonu Hakkında Merak Edilenler

  Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Doktorları, hamilelik boyunca ultrason kontrolünün 5 ila 6 kez olmasını öneriyor. Ancak bununla birlikte ultrasonun olumsuz herhangi bir etkisinin bulunduğuna dair bilimsel bir kanıtın olmadığı belirtiliyor.

  simdi_ara

  Ne Kadar Sürüyor?

  Uzmanlar hamile ultrasonunu ilk kez bebeğin kalbini dinlemek yani bebek canlı mı değil mi bunu anlamak için kullanıyorlar. Bebeğin kalp atışı ultrason cihazından dışarıya verilebiliyor. Ultrason görüntülemesi yaklaşık 4-5 dakika kadar sürmektedir.

  Genellikle Ne Zaman İsteniyor?

  Uzmanlar gebeliği 3 safhada değerlendiriyorlar. Gebeliğin ilk üç ayı, sonraki üç ayı ve son üç ayı olmak üzere ayrılıyor, bu üç döneme göre ultrason görüntülemesi yapılıyor. Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığında ultrason gebeliğin gelişimini göstermeye yardımcı oluyor.

  Ultrasonda normal görüntüleme haricinde bir de 3 boyutlu ultrason sistemi bulunuyor. Bu yöntemde de yine bebekte herhangi bir anomalilik olup olmadığı saptanıyor. Doğum uzmanları, anne ve baba adaylarına hamilelik sürecinde ultrason aracılığıyla birçok bilgi aktarımı yapıyor.

  randevu_al