Gebelik Ultrason Görüntülemesi

 • Gebelik Ultrason Görüntülemesi

  Kadınların yaşadığı en heyecan verici olaylardan bir tanesi de hamileliktir. İlk andan doğuma kadar her süreç anne ve baba adayları için heyecan verici. Doğum uzmanları ebeveynlerin bu sürecinde tıbbi cihazları ve tecrübeleri ile adaylara yardımcı oluyor. Hamilelik keyifli olduğu kadar zorlayıcı ve hatta riskli bir dönem olabilir. Anne ve bebek sağlığı bu dönemde değişkenlik gösterebiliyor. Gebelik ultrason bu nedenle önem taşıyor. Bebeğin kalp atışı, gelişimi ve daha birçok şey gebelik ultrason sayesinde görüntülenebiliyor. Üstelik tıbbi cihazlardaki teknolojik gelişmeler, ultrasonlarda kapsamlı bir görüntülemeye müsaade ediyor. Gebelik ultrasonu elbette bebeği görmekten öte daha tıbbi amaçlara sahiptir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Gebelik Ultrason Neden Gerekli?

  Düşük riski: Gebelikte düşük riski hamileliğin ilk aylarında kendini gösteriyor. Doktorlar, fetusun ne durumda olduğunu görebilmek için gebelik ultrasonu ile inceleme yapıyorlar. Bebeğin kalp atışları 5 ila 6 haftaları arasında geliştiğinden bu dönemde bebeğin canlı olup olmadığı tespit edilir. öte yandan ultrason sayesinde boş gebelik ve dış gebelik tespit durumları hakkında bilgi edinilir. Ultrason bu tarz sorunlar göz önünde bulundurulduğunda hayati önem taşıyor.

  simdi_ara

  Gebelik kesesi ve fetal büyüklük tespiti: Son adet tarihini hatırlamayan anne adaylarının hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu gebelik ultrasonu ile tespit ediliyor. Yapılan fetal ölçümleri gebelik kesesi büyüklüğü kaç haftalık olduğunu göstermeye yarıyor. Daha sonraki dönemlerde ise bebeğin kafa, karın ve bacak ağırlığı ölçümü yapılabiliyor.

  Çoğul gebelik tespiti: Annenin ikiz ya da daha fazla bebeğe yani çoğul gebeliğe sahip olup olmadığını ancak gebelik ultrasonu yapıldıktan sonra anlaşılıyor. Çoğul gebelikle birlikte bebek ya da bebeklerin hangi pozisyonda olduğu, sağlık gelişimlerinin nasıl olduğu öğrenilebiliyor.

  Amnios sıvısı miktarı: Amnios sıvısı az ya da çok olduğunda problem olabiliyor. Doktorlar ultrason ile bu sıvının ne durumda olduğuna bakıyor. Sıvının miktarı bebeğin sağlığını etkileyebiliyor.

  Cinsiyet belirleme: Gebelik ultrasonunun en yaygın kullanımı elbette cinsiyeti belirleme oluyor. Anne ve baba adaylarının merak ettiği sorunun cevabını ultrasondan öğrenmek mümkündür. Elbette bazen bebekler arkasını dönerek cinsiyetini saklayabiliyorlar. Böyle hallerde diğer kontrollerde cinsiyetin öğrenilmesi tavsiye ediliyor. 

  randevu_al