Emar Nedir?

 • Emar Nedir?

  Tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biri olan emar (MR), en yaygın olarak kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Elbette birçok kişi için emar nedir, neden ve nasıl çekilir sorusu merak ediliyor. Özellikle emar cihazının nasıl çalıştığı sorgulanıyor. MR yani Manyetik Rezonans, sanılanın aksine güncel teknolojilerle desteklendiğinde çekinilecek ya da korkulacak bir tetkik değildir. Peki, gerçekte emar nedir? Emar, Manyetik Rezonans Görüntüleme cihazının kısaltılmış halinin okunuşudur. Büyük mıknatısların kullanıldığı bu cihaz, radyo dalgaları yardımıyla anatomik yapının incelenmesini sağlar. Emar bu yönüyle tıbbi tanı cihazı kabul edilir. Vücudunuzdaki dokular, yapılar emar cihazında kesit kesit görüntülenerek hastalığın olup olmadığı tespit edilir. Emar cihazı gebeliğin ilk üç aylık döneminde zorunlu olmadıkça önerilmeyen ama aslında bebek ve hamilelerde dahi uzmanlar tarafından kullanılabilen radyasyon içermeyen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

  simdi_ara

  Emar Nedir? Çekim Nasıl Yapılır?

  Emar nedir sorusunun temelinde emar çekiminin nasıl uygulandığı yatıyor. Kapalı alan korkusu olanlar için bilhassa emar korkutucu olabiliyor. Gelişmiş teknolojiye sahip emar cihazlarıyla, kısa sürede sonuç alınabilen çekimler yapılıyor. Ayrıca Sonomed tarafından sunulan 3 Tesla Açık Tğp MR teknolojisiyle hastalar bazı tetkiklerini baş kısmı dışarda kalacak şekilde yaptırabiliyor. Aynı zamanda Açık Tüp MR teknolojisi klasik anlamdaki MR cihazlarına göre daha geniş bir iç hacim sunuyor.

  simdi_ara

  Uzmanlar emar talebinde bulunduğunda öncelikle hastanın emar için uygunluğu saptanır. İlk kez emar çektirecek olanlar için emar nedir, işlem süresince ne yapılması gerekiyor anlatılır. Hastanın tıbbi geçmişi, emar çekimine engel bir sağlık sorununun olup olmadığı tespit edildikten sonra ise hastanın üzerindeki tüm manyetik, metal ürünlerden arınması istenir. Emar çekiminde hastanın tamamen hareketsiz kalması talep edilir. Emar türüne göre hastaya net görüntüler alınabilmesi amacıyla kontrast madde verilebilir. Çekim işlemi çekim yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte 15 ila 45 dakika arasında sürer.

  Kimlere Emar Çekilir?

  Emar (MR) tetkiki ilgili uzman doktorların talebiyle gerçekleştirilir. Örneğin bir nörolog hastasından Kranial MR (Beyin MR) talep edebilir veya bir Ortopedist hastasına Diz MR çektirmesini söyleyebilir. Özet olarak burada uzmanlığı bulunan hekim tarafından hastadan talep edilecek tüm bölge veya organlarla ilgili MR çekilebilmektedir. Bunun haricinde Check Up ve Sağlık Kontrolü maksadıyla Tüm Vücut MR çekilebilir.

  simdi_ara

  Kanser ve tümör gibi zararlı doku kontrolü için ya da tedavi sürecinde, sonrasında hastalığın durumunu saptamak amacıyla da emar çekilebilir. Diğer yandan ise boyun, kalp, atardamarlar, karın içi organlar, bel ve sırt bölgesi, omurilik, uzuvlar yine emar ile görüntülenebilir.

  Emar Fiyatları

  Emar çekimi için belirlenmiş spesifik bir fiyat bulunmuyor. Bu ücretler özel sigortalara ve MR çekilecek bölgeye göre değişebilmektedir. Bu nedenle emar fiyatları ile ilgili net bir bilgi almak için merkezimizi aramanızı öneririz. Sadece fiyatlar hakkında değil emarın nasıl çekildiğini, ne kadar sürdüğünü, öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler gibi merak ettiğiniz her konuyla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.