Diş Tomografisi Nedir ?


 • Diş tomografisi diğer bir adıyla dental tomografi adı verilen yöntem x ışınları kullanılarak bölge üzerinde detaylıca incelenmek istenen alanın kesitsel şekilde incelenmesini mümkün kılacak radyolojik bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme sistemi sayesinde, normal görüntüleme yöntemi olan röntgen filmleriyle görüntülenmesi ve detaylı incelemesi gerçekleştirilemeyen kemik dokusu ve yumuşak dokunun incelemesi gerçekleştirilebilmektedir. Bu cihaz sayesinde sagital, koronal ve aksiyel planlardan birden fazla kesit alınabilir. Kesitler alındıktan sonra düzey yazılımlar yardımıyla tekrardan dilimlenerek yapılandırılıp istenen bölgenin tüm açılardan görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu tetkik, yapılan ölçümün doğru sonuç vermesi ve doğru teşhis koyması açısından yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yanı sıra kafatasının hacimsel olarak görüntüsünü tespit ederek bu sayede kemik yapısı da tamamen incelenebilmektedir.

  Yaygın Olarak Diş Tomografisi Kullanılan Durumlar

  • Çene kemiğine gömülmüş olan ya da yerinden oynamış dişlerin görüntülenmesi,
  • Çene üzerinde kalıcı değişikliklerin gerçekleştirileceği durumlar,
  • Damak yarığı durumlarında,
  • Çene kistlerinde,
  • Bölge üzerine alınan ciddi travma durumlarında,
  • Eklem TMJ görüntülenmesinde,
  • Herhangi diş, çene operasyonu öncesinde istenebilir.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Sonomed Görüntüleme Merkezi diş tomografisi konusunda uzman kadrosuyla tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Dental tomografinin yanı sıra 3 boyutlu tomografi görüntüleri de oluşturulabilmektedir. Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Dental tomografi görüntü yolu var olan hastalığı tespit etmek ve gerekli tanıyı koymak üzerinde çeşitli sayıda imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda 3 boyutlu dental tomografiyi kullanmak hasta için detaylı görüntülerin elde edilebileceği bir süreçtir. Bu sayede tedavide nasıl bir yol izleneceği hakkında karar verme süreci kısalır. Erken tedavi sürecinin başlatılması sayesinde hastanın kısa sürede sağlığına kavuşturulması amaçlanır. Panoramik ve periapikal röntgen yöntemi sayesinde görüntülenemeyen bölgeler bu görüntüleme yöntemi ile analiz edilebilmektedir.

  Tomografi cihazı ile yapılan bu tetkik bir görüntüleme yöntemi olduğundan herhangi bir anestezi, ilaç kullanımı ve buna benzer hasta için ekstra zorluk yaratacak durumlar oluşturmamaktadır. Tomografi cihazı ile dakikalar içinde diş tomografisi görüntüleme işlemi tamamlanabilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara