Diş Tomografisi


 • Dental tomografi ya da bilinen adıyla diş tomografisi X ışınları aracılığıyla ağız ve diş sağlığının detaylı şekilde radyolojik olarak görüntülenmesi anlamına geliyor. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen diş tomografi çekimi, diş hekiminin muayenesine ek olarak tanı imkanı tanıyor ve tedavinin şekillenmesinde yardımcı olur. Tomografi sayesinde sadece diş kökleri ya da dişlerin mevcut görüntüsü elde edilmez aynı zamanda kemik dokusu ve yumuşak dokunun ne durumda olduğu da ortaya çıkar. Diş hekimine önemli bir görüş sunan tomografiler, ağız ve diş sağlığı alanında yaygın kullanılıyor.

  simdi_ara

  Diş Tomografisi Neden Çekilir?

  -Bu tetkik neticesinde diş muayenesi daha kapsamlı şekilde yapılabiliyor. Uzman hekim elde edilen görüntülerden detaylı kesit alarak derinlemesine muayene gerçekleştiriyor.

  -Diş tomografisi ile birlikte diş köklerinin ne durumda olduğu açıkça gözlenebiliyor. Örneğin 20’lik dişlerin çıkış yönü, diğer dişlere baskı yapıp yapmadığı, çürük dişler, tedaviye ihtiyaç duyan dişler bu tomografi neticesinde belirleniyor.

  -Tomografi neticesinde elde edilen görüntülerde işlemler yapılabiliyor. Örneğin üç boyutlu bir çekim sonucunda implant tedavisinin ön izlemesi bu görüntüler üzerinde gerçekleştirilebiliyor.

  -Tedavi öncesi yapılan çekim tedavinin nasıl yapılacağını belirlemeye yardımcı oluyor ve uzman hekime destek sağlıyor. Tedavi sonrasında yapılan çekim ise yapılan işlemlerin kontrolünü sağlamada etkili oluyor.

  -Diş eğrilikleri, dişteki dolgu ihtiyacı, diş taşı, çürüme riski olan dişler, kanal tedavisi, köprü tedavisi, implant ve benzeri birçok durumlarda diş tomografisi çekimi gereklidir. Özellikle gülüş tasarımı gibi estetik tedavilerde ağız ve diş sağlığını çepeçevre görüntülemenin bir yolu bu incelemeden geçmektedir.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Merak Edilenler

  Özel bir hazırlık gerekiyor mu?

  Gözlük, yüzük, kolye, küpe, toka ve benzeri metal eşyalar diş tomografisi çekimini olumsuz etkileyeceğinden hastaların çekim öncesinde metal eşyalardan arınması gerekiyor.

  Hangi hallerde çekilir?

  Ağız ve diş sağlığının ne durumda olduğunu göstermek üzere çekilir. Ancak her tedavide istenmez. Uzman hekimin kararına bağlı olarak sadece gerekli tedavilerde tomografi istenir.

  randevu_al