Dijital Mamografi Nedir?


 • Meme kanserini teşhis etmede çok önemli bir yere sahip olan mamografi, tıptaki teknolojik gelişmeler neticesinde dijital mamografi hizmetini bünyesine ekledi. Günümüzde geleneksel mamografi ile birlikte aynı zamanda dijital mamografi hizmeti bulunuyor. Dijital mamografi; elektronik algılayıcıların kullanılması ile meme kanseri taramasının dijital ortamda görüntülenmesini sağlayan cihaz ve hizmettir. Dijital mamografiye özel bir monitör ile meme taraması gerçekleştirilir ve sonuçların büyük ekranlarda değerlendirilmesi sağlanır. Kadın sağlığında meme kanseri odak noktada yer alıyor. Günümüzde meme kanseri yaygın ve korkulan bir hastalık türüdür. Uzmanlar meme kanserini önlemek, azaltmak için sağlıklı yaşam önerileri sunuyor diğer yandan ise kadınların belli bir yaştan sonra düzenli olarak mamografi çektirmesini belirterek erken teşhis vurgusu yapıyor. Kanser erken safhada yakalandığı takdirde tedavide başarılı sonuç elde etme ihtimali daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bu nedenle her kadının meme taraması yaptırması öneriliyor.

  simdi_ara

  Dijital Mamografi ve Geleneksel Mamografi

  Dijital mamografi tıpkı geleneksel mamografi gibi ışın tüpü ve meme dokusunu araya alan bir plak ile çalışır. Çalışma prensibinin temel noktası aynı olan yöntemlerde, geleneksel mamografi çekiminde ışınlar meme dokusunu aşıp filme ulaşırken dijital mamografide ışın memeyi geçerek elektronik ortama aktarılır. Dijital çekimde sonuçlar büyük ekranlara aktarılır. Dijital mamografide çekim sonrasında birkaç dakika içerisinde sonuçlar ekrandan incelenir. Dijital çekimde aktarımının, arşivlemenin, değerlendirmenin ve tanı koymanın dijital ortamda gerçekleşmesi amaçlanır.

  Mamografi Ne Sıklıkta Çekilmelidir?

  Meme taraması için önerilen yaş 40 ve sonrası yaş grubudur. Yılda bir kez mamografi çektirilmesi öneriliyor. Son yıllarda daha erken yaşlarda da meme kanserinin görüldüğü ile ilgili analizler yapılmaktadır. Bu nedenle 35 ve üzeri yaş grubundakilerin de bu konuyla ilgili uzman görüşü almaları tavsiye edilmektedir.

  3D Tomosentez Mamografi Fiyat ve Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Mamografi Nasıl Çekilir?

  Meme taramasında meme iki plaka arasına sabitleyerek iki farklı açıdan çekimi gerçekleştirilir. Memeyi sabitlemenin temel amaçları hareket etmeyi önleyerek verimli sonuç almak ve net görüntü elde etmektir. Çekim işlemi özel bir odada, ilgili personel ile birlikte gerçekleştirilir.

  randevu_al