Detaylı Ultrason Nedir?

 • Detaylı Ultrason Nedir?

  Detaylı ultrason, gebeliğin belirli haftaları arasında doğum uzmanı tarafından talep edilen ve gerçekleştirilen bir ultrason muayenesidir. Bu görüntüleme ile bebek tepeden tırnağa kadar incelenir ve gözlemlenir. Bebeğin sağlık durumu hakkında detaylı bilgi vermesi sebebi ile bu ultrasonografiye “detaylı” deniliyor.

  Belirli bir gelişimden ve haftadan sonra yapılması ise bebeğin organlarının gelişiminin büyük oranda tamamlanmış olması ve amnios sıvısının fazla olması nedeni ile görüntülemenin daha net, istenilen şekilde yapılabilmesidir. Detaylı ultrasonda bebeğin; kafa kemiği, karın içi organları, omurgası, göğüs kafesi, kol ve bacak yapısı, beyin yapısı ve gelişimi tüm yönleriyle incelenir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Ne Amaçla Yapılır?

  Detaylı ultrasonun temel amacı elbette bebeğin gelişimini görüntülemektir. Ancak en önemli amacı bebekteki doğumsal kusur olup olmadığının taranmasıdır. Bu taramada amnios sıvısının azalması ya da çoğalması, böbrek kanallarında genişleme, kist ve benzeri durumların tespit edilmesi halinde uzmanlar kesin tanı koyabilmek için ek çalışmalar gerçekleştiriyor.
  Bu görüntüleme birçok açıdan anne ve bebek sağlığını korumada önemlidir. Doğumsal kusurların kesin tanı ile netleştirilmesi tedavi sürecini kolaylaştırıyor.

  simdi_ara

  Detaylı Ultrason Görüntülemesinin Yapılışı

  Bu görüntüleme yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar süren bir görüntüleme işlemidir. İşlem esnasında gebenin uzanması istenir. Gebenin karnına jel sürülür ve ultrason cihazının probu karın üzerinde gezilir. Görüntüler anında monitöre aktarılır. Radyoloji uzmanı ultrason raporlarını çıkarır ve anne ile paylaşır.

  Detaylı ultrasonda ilk aşamada rahim yüzeyini ve yumurtalıkları görüntülemektir. Zira bu bölgede kist ya da miyom benzeri yapılar olabiliyor. Yine muayene esnasında rahmin uzunluğuna bakılır. Bu işlemlerden sonra ise bebek odak noktası olur. Bebeğin kol – bacakları, göğüs kafesi, organları, kalbi, boynu kısacası tüm bölgeleri inceleme altına alınır. Detaylı ultrason endişelenecek bir görüntüleme değil bilakis bebeği sağlığı için faydalıdır.

  Kaç Kez Yapılabilir?

  Detaylı ultrason her şeyin yolunda gitmesi halinde doğum sürecinin yürütüldüğü doktor tarafından verilecek bilgilere göre tekrarlanabilir. Bazı durumlarda ilk detaylı ultrasondan yaklaşık 4 hafta sonra yeniden ultrason görüntülemesine karar verilebiliyor. Elbette bu kararı uzman doktor verdiğinden önemsenmeli ve yaptırılmalıdır.

  randevu_al