Damar Ultrasonu Nedir?

 • Damar Ultrasonu Nedir?

  Damar ultrasonu aslında doppler ultrasonu anlatmaktadır. Doppler ultrason görüntüleme, çoğunlukla damar kan akışını görüntülemede kullanılıyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Ultrason cihazı yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır ve bu çalışma prensibi ile damarlar net bir şekilde görüntülenir. Ultrason cihazlarının ortaya çıkışı hastalıkların teşhisini kolaylaştırmak, mevcut durumu görebilmektir. Uzman doktorlar tarafından kullanılan bu cihazlar, sorunun tespit edilerek tedavinin planlanmasını hızlandırıyor.

  Damar Ultrasonu ile Neler Araştırılabilir?

  Damar ultrasonunda; damar tıkanıklıkları, kalp kapağı problemleri, kalp damarlarındaki tıkanıklıklar, damar daralması – genişlemesi, kan akışındaki bozukluklar ve daha birçok sağlık problemleri görüntülenebiliyor. Monitöre yansıyan görüntüler renkli olduğundan doktorlar görüntüleri daha iyi yorumlayabiliyor. Çıkan sonuçlar önce tanıyı sonra ise tedavinin ne şekilde ilerleyeceğini belirliyor.

  simdi_ara

  Hangi Hallerde Uygulanabilir?

  Elbette damar bozukluğu, damar tıkanıklığı, kan akışı problemleri gibi çeşitli hastalıkların şüphesi olduğunda ortaya uygulanabilir. Uzman doktor, şüphelerinin sonucunu görebilmek için damarların ultrasonda görüntülenmesini talep ediyor. Doktor şüphelendiği her durumda ve hastada bu uygulamayı isteyebiliyor. Uygulama esasında her şeyden önce erken teşhise zemin hazırladığından hasta için önemli bir görüntüleme tekniğidir. Damar ultrasonu bilhassa bacaklardaki kireçlenme, varis ve damar çekilmelerini tespit etmede işe yarıyor. 

  Bu Görüntüleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Nasıl yapılır, ne kadar sürer, kim tarafından yapılır gibi birçok soru merak ediliyor. Damar ultrasonuna dair merak edilenler şöyledir;

  Görüntüleme esnasında hasta uzanır ve ultrason cihazı ile bölge taraması yapılarak görüntülerin monitöre aktarılması sağlanır.

  Ultrason başlığı (prob) muayene esnasında farklı alanlarda gezdirilerek geniş bir tetkik yapılır.

  Damar ultrasonu uzman radyoloji doktoru tarafından yapılması gereken bir yöntemdir.

  Görüntüler üzerinde değerlendirme yapıldıktan sonra doktor tarafından bu görüntüler rapor haline getirilir.

  randevu_al