BT Toraks ile İlgili Merak Edilenler


 • BT Toraks, göğüs kafesinin ve ciğerlerin detaylı görüntülenmesini sağlayan bilgisayarlı tomografi yöntemidir. Göğüs tomografisi de denmektedir. Bu yöntemde, tomografi cihazı ile üç boyutlu görüntüler alınır. Uzman hekimler, elde edilen üç boyutlu ayrıntılı kesitler sayesinde teşhis koyar ve tedavi planını oluşturur. BT Toraks akciğer hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın teşhisinde kullanılır. Akciğerle ilgili rahatsızlıkların artması, bu görüntüleme yönteminin de sık kullanılmasına zemin hazırlamıştır. Bilgisayarlı göğüs tomografisinden ortaya çıkan görüntüler, hastalığın teşhisiyle birlikte hangi seviyede olduğunu da görmeye yardımcı olmaktadır. Son dönemlerde Covid-19 salgını sonrasında bu görüntüleme yöntemiyle hastalığın seyri ve aşaması da yayınlanan kılavuzlar ile net bir şekilde takip edilebilmektedir.

  simdi_ara

  BT Toraks Hangi Hastalıklarda Çekilir?

  Göğüs kafesindeki organları değerlendirmede uzman hekimlerin en büyük yardımcısı olan BT Toraks, hekimin isteğine bağlı olmakla birlikte genelde aşağıdaki sağlık problemlerinin söz konusu olması halinde çekilir;

  Doğuma bağlı gelişen anomaliler

  Akciğer tümörü

  Göğüs travması

  Zatürre

  Bronşit

  KOAH, amfizem

  Akciğer nodül rakibi

  Akciğer damarlarında tıkanıklık oluşması,

  Aile geçmişinde akciğer hastalıklarının olması, kişilerin risk grubunda yer alması

  Aort rahatsızlıkları

  Covid-19 Korona Virüs hastalık seyri ve takibi

  simdi_ara

  Korona Virüs Hastalığı Analizinde Kullanılabilir Mi?

  Uzmanlar bu çekimin bir Covid-19 tanı yöntemi olmadığının altını çizmekle birlikte bilgisayarlı tomografi teknolojisiyle hastanın akciğerlerinde korona virüs sürecinin etkisi izlenebilmektedir. Bu nedenle bazı durumlar hastalığın seyri için korona virüs hastalarından bu çekim talep edilebilmektedir. Bazı durumlar da net bir korona virüs belirtisi vermeyen bir hastanın bu çekimi yaptırması sonucunda radyoloji uzmanlarının izlediği yönergelere göre covid-19 şüphesi olabileceği yönünde sonuca varılabilmektedir. Bu nedenle bu bilgisayarlı tomografi çekimi covid-19 tanı testine bir alternatif olarak değil; tedavi sürecinin analizinde kullanılan bir yöntem olarak düşünülmelidir.

  Çekim Nasıl Yapılır?

  BT Toraks çekimi basit ve hızlıdır: hasta içinde sedyesi olan ve şekil olarak önü ve arkası açık çembere benzeyen bir cihaza yerleşir. Cihazın ortasındaki sedyeye yatmadan önce hastanın üzerindeki metal – manyetik nesneleri çıkarması gerekir. Hasta sedyeye sırt üstü yatar ve göğüs bölgesine odaklanan cihaz, sedyenin öne doğru hareket etmesiyle tarama işlemini gerçekleştirir Ortalama birkaç saniye süren tarama isleminde hastanın hareketsiz kalması istenir. Çekim sonucunda elde edilen görüntüler bilgisayara aktarılır ve işlenerek herhangi bir risk veya sorun olup olmadığı analiz edilir ve bu yönde bir rapor yazılır. Görüntüleme sonucunda iç organlara ait doku, damar, sinir ve kemik yapısı incelemesi yapılabilir. Bu çekim, Sonomed Görüntüleme Merkezi bünyesinde 256 Kesit ve düşük doz teknolojisinin olduğu bir cihazla sunulmaktadır. Görüntüleme sonucunda anında bilgisayara aktarım işlemi yapılır ve doktorun incelemesine sunulur. Hastalar çekim esnasında ağrı, sızı hissetmez. Birkaç dakikalık işlem sonucunda günlük rutine dönüş yapılabilir.