BT Nedir?

 • BT Nedir

  BT nedir sorusuna verilebilecek ilk yanıt, bu kelimenin açılımının bilgisayarlı tomografi olan bir çeşit tıbbi görüntüleme yöntemi olduğudur. Radyolojik incelemeleri içeren ve bir uzman, radyolog eşliğinde gerçekleştirilen BT, birçok hastalığın tanısını koymak üzere uzmanların yararlandığı, sağlık teknolojilerinden biridir. BT nedir, neden çekilir, nasıl çekilir gibi sorular çoğu hasta için merak konusu. Zira bilgisayarlı tomografi bazı hastalar için kaygı verici bir işlem kabul edilir. Ancak BT, uzman eşliğinde, hastanın acı ya da herhangi bir fiziksel rahatsızlık hissetmeden yararlanabileceği basit bir görüntüleme yöntemidir. BT taraması sonucunda sorunlu doku, kemik, organ, damar kolayca tespit edilir. Bu yöntem ile hastalıkların seyri ya da tedavi sonrası hastalık bulgusunun olup olmadığı da kontrol edilebilmektedir.

  simdi_ara

  BT Nedir? Neden Çekilir?

  BT çekiminin gerçekleştirilme amacı çoğu zaman tanı koymakken bazı durumlarda ise mevcut tedavinin vücuttaki sorunlu bölgeye ne derece tesir ettiği ya da hastalığın ilerleyip ilerlemediğini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilir. Bitmiş bir tedavinin ardından ya da risk grubunda bir hastanın genel sağlık taramasında da BT görüntülemesi yapılır. BT çekimine uzman doktorun yapacağı ilk muayene sonrasında karar verilebilmektedir. Uzman doktor, şüphe uyandıran herhangi bir rahatsızlığı tespit etmek amacıyla, ameliyat öncesinde veya düzenli kontrollerde tomografi çekimi talep edebilmektedir.

  simdi_ara

  BT Nasıl Çekilir?

  Bilgisayarlı tomografi çekiminde eğer çekim “ilaçlı” olarak yapılacaksa hastanın çekim öncesinde aç gelmesi istenebilmektedir. Bu nedenle randevu alırken çekimin ilaçlı mı yoksa normal mi olduğu mutlaka sorulmalıdır. Sonomed tarafından gerekli bilgiler verilmekte ve çekim öncesi yapması gerekenler misafirlerimize detaylı olarak anlatılmaktadır.

  Hasta üzerindeki tüm metal ve manyetik eşyalarından arınarak içerisinde bir sedye bulunan tomografi cihazına yerleşir. BT’nin çekilme amacına göre hastanın sedye üzerindeki pozisyonu belirlenir. BT cihazı çalıştığında sedye sabit kalır ve cihaz sedye üzerinde hareket ederek görüntü almaya başlar. BT nedir sorusu kadar BT çekimi ne kadar sürer? sorusu da merak edilmektedir. Bu süre her tetkike veya bölgelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ortalama olarak BT tetkikleri 3-4 dakikada tamamlanmaktadır.

  simdi_ara

  BT Çekimi Hangi Teknolojiyle Yapılır?

  Tıbbi görüntüleme sistemleri gelişmiş teknolojiye sahip cihazlardan oluşur. Tomografi cihazları görüntüleme tekniği olarak X ışınlarından yararlanmaktadır. X ışınları ile ilgili alandaki görüntüleme gerçekleştirilir. X ışınları radyasyon yaydığından burada cihaz seçimi ve teknoloji öne çıkmaktadır. Sonomed low dose teknolojisine sahip cihazıyla BT çekimlerini gerçekleştirebilmektedir. Low dose teknolojisinde minimum düzeyde radyasyonla çekim işlemi tamamlanmaktadır.

  BT ile ilgili dikkat edilmesi gereken şeyler, hastanın çekim öncesinde özel bir sağlık problemi varsa belirtmesi ve eğer gebelik söz konusuysa bu konuda doktorunu mutlaka bilgilendirmesidir. Bu çekim radyasyon içerdiğinden hamilelerin veya hamilelik şüphesi bulunanların çektirmesi kesinlikle yasak ve çok sakıncalıdır. BT ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçebilirsiniz.