BT Anjiyo Nedir ?

 • BT Anjiyo Nedir

  BT anjiyo nedir sorusuna en kısa cevap olarak vücudumuzdaki belli başlı damarların bilgisayarlı tomografi (BT) cihazıyla görüntülenmesi işlemidir denilebilir. BT anjiyo işleminde kol damarından hastaya bir ilaç enjekte edilir. Genellikle vücuttaki önemli işlevleri yerine getiren bölgelerdeki damarların görüntülenmesinde kullanılıyor. Kontrast madde enjekte edildikten sonra kan damarları daha net görüntüler sunabiliyor. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen BT anjiyo, son yılların en gelişmiş tıbbi görüntüleme teknolojisine sahiptir. Görüntüleme işlemi esnasında birçok kesit anlık olarak bilgisayara aktarılıyor. Detaylı görüntüler elde edilmesi uzmanların hastalıkları teşhis etmesini kolaylaştırıyor, tedavi sürecini hızlandırıyor. BT anjiyografi cihazı çeşitli programların kullanılmasıyla birlikte üç boyutlu görüntüler elde edilmesini dahi sağlıyor. Çok yönlü ve kısa sürede gerçekleştirilen bir tetkik olması BT anjiyonun kullanım alanını genişletiyor.

  simdi_ara

  BT Anjiyo Nedir ?

  BT anjiyo halk arasında sanal anjiyo şeklinde biliniyor. Ortalama 15 saniye süren bt anjiyo, istenilen bölgedeki kan damarlarının ne durumda olduğunu kısa sürede gösteriyor. Sanal anjiyo olarak da bilinen BT anjiyografisinde hastaya sadece kontrast madde veriliyor. Bu ilaç kan damarlarının görüntülenmesini kolaylaştırıyor. Klasik anlamdaki anjiyo işlemi ise ortalama bir saat sürer akabinde ise hastanın 24 saat dinlenmesi istenir. BT anjiyoda sadece koldan kan verir gibi damar yolu açma işlemi yapılır ve hastaya kontrast madde verilir. BT yöntemiyle yapılan anjiyo sonrasında hastalar günlük rutin yaşamına anında geçiş yapabiliyor.  

  simdi_ara

  BT Anjiyo Hangi Durumlarda Çekilir?

  Anjiyo işlemi genellikle kalp damarlarındaki sorunlar nedeniyle gerçekleştiriliyor. Kalp hastaları ya da şikayeti olmamasına rağmen risk taşıyanlarda koroner damarların durumunu gözlemlemek amacıyla BT anjiyo çekiliyor. by-pass ameliyatının ardından hastaya stent takılmışsa damarların kontrol edilmesi amacıyla yine kısa süren BT anjiyo çekiliyor. Anjiyografinin diğer kullanım alanları ise; boyun damarları, akciğer, karaciğer, kol – bacak ve böbrektir. Vücuttaki damarların seyrini görüntülemek isteyen uzmanlar, BT anjiyografiyle hızlı sonuçlar alabiliyor. BT ile anjiyo aslında birçok sağlık uygulamasında bir standart haline gelmiş, özellikle BY-pass işlemlerinden sonra damar ve stent analizinin yapılmasında tercih edilir olmuştur.