BT Anjiyo


 • BT anjiyo, kalbi çevreleyen kan damarlarının incelenmesini, ne durumda olduğunu tespit edilmesini sağlayan bilgisayarlı tomografi yöntemidir.

  Bu cihazla başta kalp – damar hastalıkları olmak üzere beyin, boyun, göğüs kafesi ve karın bölgesindeki damarları incelemek mümkündür. BT anjiyografi cihazı yaygın olarak kalp hastalıkları için kullanılsa da kol ve bacaktaki damarların görüntülenmesinde de aktif kullanılıyor. BT görüntülemesi sayesinde kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık, daralma ya da anevrizma olup olmadığı kontrol ediliyor, hastalıklar kısa sürede tespit ediliyor. Görüntüleme sistemlerindeki bu işleyiş, tanı ve tedavide vakit kaybını önlüyor. Damar görüntülemede bazı durumlarda renkli görüntüleme yapılıyor.

  simdi_ara

  BT Anjiyo Uygulanması

  BT anjiyo yaptıracak olan hastalar işlemin içeriğini bilmediğinden endişeye kapılabiliyor. Bu işlem oldukça kısa süren bir görüntülemedir. Hasta, sırt üstü uzanır. Bu yatılan kısım aslında tomografi cihazının kızaklı bir uzantısıdır. Hasta yatağı işlem esnasında görüntüleme yapılacak olan yerler sebebiyle hareket ettirilir. İnceleme saniyeler sürecek kadar kısa bir sürede gerçekleştiğinden hasta vakit kaybı yaşamaz, işlemden sonra eski rutinine geri dönebilir. İnceleme kontrast madde isimli bir ilaç kullanılarak yapılır. İlacın amacı damarların daha belirgin olmasını sağlamaktır. İlaç genellikle koldaki damara aktarılır. BT anjiyo uygulamasında bazen hastanın kalp ritmi de EKG cihazıyla izlenir; koroner arterlerin değerlendirilmesi halinde hastaya kalp hızını düşürecek ilaç verilir.

  simdi_ara

  Koroner Anjiyografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Tetkik Öncesi Hastanın Yapacağı Hazırlıklar

  Bu incelemeyi yaptıracak olan hastalar doktorun önerisiyle belirlenen süreden itibaren enerji içeceği, çay, kahve, diyet ilacı gibi kalp ritmini etkileyecek ilaçlar almamalıdır. Kullandığı her ilacı ve takviye gıdayı doktoruna söylemeli ve gerekiyorsa bırakmalıdır. İşlem esnasında damardan kontrast madde verileceği için hastanın işlem öncesinde aç olması ideal olacaktır. Hastanın düzenli kullandığı ilaçlar varsa doktor aksini söylemediği sürece ilaçlar kullanılabilir. Ancak doktor bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir.

  randevu_al

  simdi_ara