Boyun Ultrason Yöntemi Nedir?


 • Boyun ultrason, bebeklerden yetişkinlere kadar herkesin boyun bölgesindeki sağlık problemlerini tespit etmeye yardımcı görüntüleme yöntemidir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Boyun ultrason sistemi kesinlikle radyasyon içermiyor, bu nedenle çocuklarda dahi rahatlıkla kullanılıyor. Ultrason öncesinde özel bir hazırlık gerektirmediği gibi hastalar işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmez. Doktorlar tiroid bezi, lenf bezi, tükürük bezi, boyun damarları, kulak – boyun – çene ve koltuk altı bölümlerinde ortaya çıkan bezeler boyun ultrasonuyla görüntüleniyor. Doktor bir santim çapından daha büyük bezelere şüpheyle yaklaşıyor, ultrasonla daha detaylı muayene ediyor. Çene altında, kulak arkasında, boynun üst, orta ve alt bölümlerinde öbeklenen bezeler doktor tarafından takip edilir. Düzenli kontrol ve ultrason sonuçlarıyla birlikte bezelere müdahale edilip edilmeyeceğine karar verilir. 

  Boyun Ultrasonu Nasıl Yapılır?

  Guatr, lenf bezleri, boyun bölümünde görülen bezelerin iç kısmını görüntülenmesine yardımcı olan boyun ultrasonu, ultrason başlığının boyun bölümünde gezdirilmesi ile yapılıyor. Başlık boyunda gezdirildikçe ses dalgaları aracılığıyla monitöre görüntüleri aktarır ve rapor haline getirilir. Boynu ayrıntılı şekilde görüntüleyen ultrason, hastanın sağlığını tehdit edecek bir sorun olup olmadığını tespit eder. Guatr, lenf ve tiroit gibi kanser türlerinde boyun ultrasonu belirleyici rol oynuyor. Doktorlar risk grubundaki kişilerin düzenli ultrason çektirmesini istiyor. Ultrason boyundaki kitlelerin iyi huylu olup olmadığını tespit etmede doktorun görüşünü kesinleştiriyor. Boyunda ağrı, sertlik, şişkinlik gibi reaksiyonlar meydana geldiğinde ultrasonla kontrol edilmesi gerekiyor.

  simdi_ara

  Boyun bölgesindeki patolojilerin incelenmesinde uygulanan ultrason, tiroit ve lenf sorunlarında kullanılan en gelişmiş görüntüleme yöntemi. Tiroit nodüllerini görüntüleyen, belirleyen ultrason, bölgedeki nodüllerin boyutlarını belirlemeye yardımcı olur. Tükürük bezi taşları aynı şekilde saptanır ve tam olarak yeri tespit edilir. Renkli doppler incelemesiyle boyundaki rahatsızlıkların tanısını koymada ilk tercih edilen yöntem olarak tıbbi merkezlerde kullanılıyor. Hastalar, boyun – boğaz bölgesinde yaşadığı sıkıntıların takibini yapmalı ve ihmal etmemelidir. Boyun ultrason yöntemiyle lenf, guatr, tiroit gibi ciddi kanserler dahi erken evrelerde teşhis edilebiliyor. Erken dönemde fark edilen kanserle ise mücadele etme ve başarılı sonuçlar alma şansı yükseliyor.

  randevu_al