Boyun MR Çekimi Nedir?

 • Boyun MR

  Güçlü manyetik ve radyo dalgalarının bir arada kullanıldığı Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) sistemi; vücuttaki iç organların incelenebilmesini sağlar. Vücuttaki her bölümün MR çekimi bölgesel şekilde yapılabiliyor. Kol, bacak, ayak, el, bel, boyun MR çekimiyle bu bölgelerdeki rahatsızlıkların tespiti yapılır. Boyun bölümünde hissedilen bir ağrı, tüm vücudu ve günlük yaşamı etkileyeceğinden uzmanlar boyundaki ağrıların dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Boyun MR çekiminde boyundaki tümör, sıkışma, fıtık ya da diğer rahatsızlıklar görüntülenir. Boyundaki ağrıların sebebi MR ile analiz edildiğinde tedavi çok daha kolay hale gelir. Uzman hekimler MR çekimine başvurarak ilgili bölgedeki rahatsızlığın tanısını net bir şekilde koymak istemektedir. Bu nedenle boyun MR’ı boyun bölgesiyle ilgili rahatsızlıklarda son derece önem taşımaktadır.

  simdi_ara

  Boyun MR Nasıl Çekilir?

  Bu çekim ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir. MR çekimini genellikle uzman hekim yapmaktadır. Yapılan muayene sonucunda kişiden boyun emar çektirmesi talep edilebilir. MR çekilmeden önce hastanın üzerindeki manyetik eşyalardan ve metallerden arınması istenir.  Çekim boyunca hastanın uzandığı MR yatağında hareketsiz kalması gerekir. Boyun MR sonuçlarının net görüntülerden oluşması hastaların sabit kalmasına bağlıdır. İşlem öncesinde hastalar detaylar hakkında bilgilendirilir. Çekim sonrasında ise günlük hayata dönüş yapılabilir. Sonomed Tıbbi görüntüleme merkezi, yeterli sayıda ve teknolojik donanımda MR cihazına sahip olup hastaların vakit kaybetmeden boyun emarı çektirebilmesini sağlıyor.   

  simdi_ara

  Hangi Hallerde İstenebilir?

  Boyun emarı kanser, tümör, fıtık ve benzeri sağlık problemlerinden kuşkulanılması halinde veya kontrol amaçlı çekilir. Hastalar boynundaki çeşitli şikayetlerde doktora göründüğünde önce standart muayene akabinde ise kesin tanı koyabilmek için MR talep edilir. Boyun MR çekimi her kişiden istenmez ancak MR risklere karşı erken teşhis imkanı sunarak, hastanın tedaviye kavuşmasına zemin hazırlar. Doktorlar açısından ise tanı koymayı sağlam temellere dayandırdığı için önem taşır. Sonomed Tıbbi görüntüleme merkezi uzman hekimlere ve teknik ekibe sahiptir. Merkezimiz, ilk günden bu yana tıbbi görüntüleme hizmetleriyle hasta memnuniyetini korumayı ve yükseltmeyi hdeflemiştir. Boyun MR’ı çekimine dair randevu oluşturmak ya da bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  simdi_ara