Boyun Emarı


 • Manyetik Rezonans Görüntüleme sisteminin kısaltması olan MR, güçlü mıknatıslar ve radyo dalgalarının kullanılmasıyla vücuttaki kemik, damar ve yapıların ne durumda olduğunu gösteren, değerlendirilmesine izin veren özel bir cihazdır. Beyin, bel, ayak, bacak ve boyun emarı gibi çekimlerle çeşitli bölgeler inceleme altına alınabiliyor.

  Boyunda görülen fıtık, sinir sıkışması, tümör, kemik kanseri, kırık, incinme gibi bulguların tespit edilmesinde boyun emarının katkısı büyük. Boyun bölgesine MR çektirecek olanlar herhangi şekilde radyasyona maruz kalmaz. Manyetik Rezonans teknolojisi isminden de anlaşılacağı üzere radyasyon içermeyen bir teknolojidir.

  Boyun Emarı Nasıl Çekilir?

  Boyun emarı çekilirken hasta, tünel olarak da bilinen olan hasta yatağına uzanır. Görevli uzman, çekim esnasında hastayı nasıl durması gerektiği konusunda bilgilendirir. MR çekimi sabit durulması gereken bir işlem olduğundan hastaya bilgilendirme yapılır. Çekimde hareketsiz kalmak çekimin kalitesini etkilediğinden hasta kıpırdamamalıdır.

  Boyun bölgesine çoğu zaman sabitleyici aparatlar konulur. İşlem esnasında hastadan gözlerini kapatması istenir. Ortalama 15 – 20 dakika sürer. Tarama devam ederken hasta yatağı tünelin içinde ileri – geri hareket edebilir. Bu durum normaldir ve hastaya tüm gerekli bilgilendirmeler yapılır.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Boyun Emarı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  +Emar odasına girilmeden önce hastanın vücudundaki küpe, hızma, kolye gibi metallerden arınması gerekir.

  +Hasta kredi kartı gibi manyetik eşyalardan arınmalı, üzerindeki tüm elektronik cihazları çıkarmalıdır.

  +Emar sırasında hiçbir şekilde hareket edilmemelidir.

  +Hastanın vücudunda protez, platin, plaka, kalp pili, metal dolgu, implant, çivi, kurşun, şarapnel gibi yabancı cisimler varsa doktor mutlaka bilgilendirilmelidir.

  Ne Zaman Sonuçlanır?

  Sonomed Görüntüleme Merkezi bünyesinde çekilen bu bölge emarları çekimin ardından hastaya DVD olarak teslim edilir. Uzman radyoloji doktoru tarafından yazılan rapor genellikle ertesi gün hastaya e-posta ve sms olarak iletilir.

  randevu_al

  simdi_ara