Bilgisayarlı Anjiyo Nedir?

 • Bilgisayarlı Anjiyo

  Kardiyoloji bölümünün en önemli uygulamalarından biri olan bilgisayarlı anjiyo, BT koroner anjiyografi şeklinde de biliniyor. Teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlı tomografi cihazlarıyla kısa sürede gerçekleştirilen BT koroner anjiyografi incelemesi, bilgisayar desteğiyle ortalama 15 saniye gibi bir sürede çekim yapılmasını sağlıyor. BT anjiyografide detaylı görüntüler elde edilebiliyor. Uzman doktorlar son yıllarda bu tetkike önem vermekte ve bu inceleme yaygın olarak kullanılmaktadır. BT Koroner Anjiyo sistemi gelişmiş, yüksek kapasiteli bilgisayar desteğiyle çalıştığından burada kullanılan teknoloji önem taşımaktadır. Cihazın hassas yapısı sayesinde anjiyo esnasında koroner damarların durumu hakkında net bilgiler alınabiliyor. Uzmanlar yenilikçi teknolojiyi kullanmaya başladığından beri daha fazla hastaya ulaşıyor, kalp ve damar hastalıklarının tedavisine vaktinde başlayabiliyor. Özellikle risk grubunda olan kişiler BT anjiyografinin desteğiyle risk durumu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor.   

  simdi_ara

  Anjiyo ve Bilgisayarlı Anjiyo Nedir?

  Anjiyo, kalbi besleyen damarların görüntülenmesi, incelenmesi anlamına geliyor. Damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi koroner arter rahatsızlıklarında tanı koyabilmek için anjiyoya ihtiyaç duyuluyor. Anjiyo işlemi steril ortamda yani ameliyathanede gerçekleştirilir. Uzman hekim ilgili damarların ne durumda olduğunu görmek için bir operasyon uygular. Bilgisayarlı anjiyo ise kansız anjiyoyu ifade ediyor. Hastaların vücuduna kesi atılmadan, bilgisayarlı tomografi cihazıyla bakılarak koroner arterlerin incelemesi yapılır.

  simdi_ara

  Bilgisayarlı Anjiyo Nasıl Yapılır?

  BT anjiyografi oldukça basit bir uygulama prensibine sahiptir. Hastalar bilinci açık şekilde, üzerinde hiçbir şekilde metal ya da manyetik eşya bulunmadan tomografi cihazına alınır. Akabinde ise işlem başlatılır. Bilgisayarlı anjiyo 10 ila 20 saniye arasında sürer, hasta işlemden birkaç dakika sonra günlük yaşamına devam edebilir.

  BT Anjiyo Genellikle Kimlere Yapılır?

  Bilgisayarlı anjiyo uzman doktorlar tarafından hastadan talep edilmekle birlikte genellikle aşağıdaki durumlarda söz konusu kişilere uygulanır;

  Kalple ilgili herhangi bir şikâyeti ya da rahatsızlığı olmayan ancak aile sağlık geçmişi nedeniyle risk taşıyan hastalara kontrol amacıyla BT anjiyo uygulanabilir.

  By-pass ameliyatı sonrasında stent ya da balon uygulaması yapılan hastanın damarlarının kontrolünde BT anjiyo kullanılır.

  Kalp damarlarında darlık ve tıkanmanın olup olmadığını tespit etmede bilgisayarlı anjiyo kullanılır.

  Kalple ilgili herhangi bir tedavinin kontrolünde ya da tedaviyi tamamlayacak yeni bir tedavi programının hazırlanmasını sağlamak amacıyla anjiyo yapılır.

  simdi_ara

  Uzman hekimlerin şüphelendiği her durumda bu teknolojiden yararlanılıyor. Sonomed teknolojik olarak sürekli güncel tuttuğu cihaz parkuru ve bilgisayarlı tomografi cihazıyla hizmet vermektedir. Detaylı bilgi ve randevu için Sonomed’i arayarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.