Beyin Tomografisi Nedir ?

 • Beyin Tomografisi Nedir ?

  Beyin tomografisi nedir? Nasıl çekilir? Kimlere neden çekilir? Beyin tomografisi, birçok hastalığın teşhisinde yararlanılan radyolojik bir görüntüleme sistemidir. Beyin tomografisi ile beyindeki bölgelerden birçok kesit alınır ve bilgisayara aktarılır. Beynin yumuşak dokularında, kan damarlarında analiz yapılmasını sağlayan beyin tomografisi, gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Bilgisayar desteğiyle üç boyutlu görüntüler alınabiliyor. Beyin tomografisi nedir, zararı var mı sorusu hastaların merak ettiği bir detay. Uzmanlar, tomografi cihazına bağlı gelişen radyasyonun cihaz teknolojisine göre değişmekle birlikte minimum düzeyde olduğunu araştırmalar kapsamında belirtiyor.

  simdi_ara

  Hangi Durumlarda Beyin Tomografisi Çekilir?

  Beyin tomografisi nedir ve ne zaman çekilmeli hassas bir konu. Uzmanlar BT cihazından çok sık yararlanıyor. Özellikle hastanelerin acil bölümünde trafik kazalarına ya da kafa travmalarına bağlı gelişen beyin hasarlarında mutlaka beyin tomografisi çektiriliyor. Bu kapsamda; kafa yaralanmaları, kafaya alınan darbeler, beyin tümörleri, inme, felç gibi durumlarda beyin tomografisi çekiliyor. Beyin damarlarındaki genişleme, tıkanıklık ise bir diğer BT çekimi sebebidir. Uzmanlar kronik baş ağrısı şikâyeti olan hastalarda da BT talep ederek detaylı inceleme yapıyor.

  simdi_ara

  Beyin Tomografisi Nedir Nasıl Çekilir?

  Beyin tomografisi uzman bir hekim ve teknisyen eşliğinde gerçekleştiriliyor. Hızlı ve güvenli bir sistem olan BT, ilaçlı – ilaçsız tomografi ayrımına sahiptir. İlaçlı tomografide daha detaylı görüntüler elde ediliyor. Peki, ilaçsız tomografi nedir? İlaçsız yöntem daha basit şüphelerin teşhisinde yine ayrıntılı bilgi veren bir görüntülemedir. Hastaların sağlık problemine göre çekimin nasıl yapılacağı belirleniyor. İlaçlı ya da ilaçsız çekim kararını ise uzman hekim veriyor. Beyin tomografisinde hasta, sedyeye uzanır. Sedye daire şeklindeki cihazın iç kısmına doğru ilerletilir ve çekim işlemi başlatılır. 

  simdi_ara

  Beyin Tomografisinin Tercih Edilme Sebepleri

  Beyin tomografisi elbette çok güvenilir ve uzmanların tedavisini şekillendiren güçlü, teknolojik bir yöntemdir. Tıbbi görüntüleme cihazları içerisinde oldukça değerlidir. Beyin tomografisi nedir sorusunun cevabı tek başına beyin hastalıklarını belirlemek değildir. Beyin taraması neticesinde tedaviler kolaylaşırken aynı zamanda birçok hastalığın, riskin önüne geçilebiliyor. Tomografinin genel anlamda katkıları şöyledir:Beyin tomografisi ayrıntılı görüntüler elde edilmesini sağlar, kesitler halinde dijital ortama aktarır.

  Görüntü – çekim işlemi kısa sürer, hızlı sonuç verir.

  Tıbbi görüntüleme neticesinde beyindeki hasarlı – hasarsız doku ayrımı daha hızlı ve net şekilde yapılır.

  Üç boyutlu görüntüleme elde edilmesini sağlar.