Beyin MR Çekimi

 • beyin mr çekimi nedir

  Beyin en hassas organlarımız arasında yer almaktadır. Bu nedenle beyindeki herhangi bir problemin tespit edilmesi için kullanılacak tıbbi görüntüleme yönteminin de hassas yapıya uygun olması gerekmektedir. Beyin MR çekimi, beyinde oluşabilecek şüphe duyulan durumların veya hasarların tespit edilebilmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. MR ya da tam adıyla manyetik rezonans görüntüleme yöntemi, radyo dalgalarını kullanarak çekim yapmaktadır. Bu görüntüleme yöntemi radyasyon içermemektedir. Bu nedenle doktorlar tarafından yaygın olarak emar tetkikleri talep edilmektedir.

  Beyin MR Çekimi Nasıl Yapılır?

  Sonomed Görüntüleme Merkezi beyim mr çekimi için uzman bir radyoloji kadrosuyla hizmet vermektedir. Burada önemli olan nokta mr çekiminde görüntülemenin verimli bir şekilde yapılmasıdır. Beyin çok detaylı bir organ olduğundan milimetrik hesaplamalarla görüntüler analiz edilmeli ve çekim net bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuda Sonomed MR teknolojilerindeki gelişmelerle net görüntü verebilen ve ses hassasiyetine duyarlı cihazlarla hizmet vermektedir.

  Beyin MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Beyin mr çekimi yapılırken mr cihazının sürgülü masasında yatar pozisyonda olmak gerekmektedir. Bu aşamada radyoloji ekibinin talimatlarına uymanız ve çekim süresince mümkün olduğunca kıpırdamadan yatar pozisyonda kalmanız önemlidir. Yatar pozisyonda MR cihazında çekim tamamlanır. Bu aşamada emar cihazına girme konusunda tereddüt yaşayanlar için cihazlarda daha geniş çap uygulamasına gidilmiştir. Bu şekilde kapalı alan ve klostrofobi gibi etkiler en aza indirilmeye çalışılmıştır. Beyin mr çekimi süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konuda Sonomed ekibi detaylı bilgileri verecektir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Beyin MR çekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta MR cihazına metal eşyayla girmemektir. Cihaz mıknatısa benzer şekilde çalıştığı için metal eşyalar çekim sırasında tehlike yaratmaktadır. Saat, yüzük, gözlük, küpe gibi tüm metal eşyalar çıkartılır. Metal eşyalar çekime alınmadığı için kalp pili olanlar beyin MR çektiremez. Ayrıca yerleşik işitme cihazı olanlar da cihazın içerisine giremezler. Bunun haricinde vücudunda herhangi bir şekilde metal taşıyanlar (Kurşun gibi) için de aynı durum söz konusudur. Randevunuzu oluşturduktan sonra tetkik öncesinde ve esnasında dikkat etmeniz gereken hususlar size detaylı olarak bildirilecektir.

  randevu_al

  simdi_ara

  Sonomed Görüntüleme Merkezi 1992 yılından beri görüntüleme alanında hizmet vermektedir.