Bacak Ultrasonu Nedir?


 • Bacak ultrasonu; aslında ultrason ile görüntülemenin bir bölge üzerinde uygulanmasıdır. Bacak, kol gibi bölgelerdeki varis, damar tıkanıklığı ve benzeri sağlık problemlerini tespit etmeye yarayan, ses dalgalarıyla görüntüleri monitöre aktaran görüntüleme yöntemidir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Radyoloji uzmanları tarafından yapılan bu görüntüleme, erken teşhis açısından önemli sonuçlar sağlamaktadır.  Vücudun iç bölümündeki değişimleri ve problemleri görüntülemede başarılı olan cihaz, radyasyon içermediğinden bilinen bir zararı bulunmuyor. Yine de sadece doktorun talebi ile yapılan isteklerle işleme alınan bir görüntülemedir.

  simdi_ara

  Bu görüntüleme yöntemi sadece gerekli hallerde kullanılıyor. Cihazdaki ses dalgaları bir çok cihaza göre daha güçlü yapıdadır. Doktorlar kapsamlı bir görüntülemeye ihtiyaç duyduğundan bu ultrasonu talep ediyor.

  Doppler ultrason ile kol ve bacak gibi ana uzuvlar ve bölgeler incelenebiliyor. Bunun yanı sıra boyun bölgesinde de görüntüleme yapılabiliyor. Görüntüleme esnasında hastanın kan akışı kontrol ediliyor. Doğrudan kan akışıyla ilgili bir sorun olduğunda yine bacak ultrasonu ile durum tespiti yapılabiliyor.

  Varis ve Damar Tıkanıklıklarında Bacak Ultrasonu

  Varis, damar tıkanıklığı, atar damarların daralması gibi rahatsızlıklar bacak ultrasonu sayesinde kolaylıkla görüntüleniyor ve teşhisi kolaylaşıyor. Uzmanlar özellikle bacaklarda yaşanılan damar tıkanıklıklarına dikkat çekiyor.

  Zira damar tıkanıklıkları fark edilip tedavi edilmezse kangrene dönüşerek bacağın kesilmesine kadar ciddi bir boyuta ulaşabiliyor. Yoğun sigara tüketimi, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol damar tıkanıklıklarına neden oluyor. Uzmanlar bu üç soruna sahip kişilerin bilhassa bacaklarında yaşadığı sıkıntıları ciddiye almasını ve bacak ultrasonu çektirmesini öneriyor.

  Erken teşhis edilen her rahatsızlığın tedavisi daha olanaklı oluyor. Bacaklarda kramp, koşma ve yürümede meydana gelen kas ağrıları, kronik bacak ağrıları damar tıkanıklığının belirtileridir. Bu belirtiler hareket halindeyken ortaya çıkıyor ve kişi durduğunda bir süre sonra geçiyor. Kişi bu detaya dikkat etmezse damarlardaki tıkanıklık daha ciddi seviyelere çıkabilir. Bacak ultrasonu işte bu aşamalarda teşhis ve tedaviyi planlamada rol oynuyor. Renkli doppler ultrason yöntemini hastalıkların teşhisinde kullanan uzmanlar, monitöre yansıtılan görüntüleri yorumlayabiliyor. 

  randevu_al