Ayak Röntgeni Nedir?

 • Ayak Röntgeni

  Ayak röntgeni, ayak bileğini ve ayağın iç bölümünü görüntülemeye yarayan, hastaların yararlanabilecekleri tanı işlemidir. Ayak burkulması, zedelenme, kas yırtıkları, yaralanma ve daha birçok sağlık sorununda uzman hekimler tedaviyi planlayabilmek amacıyla önce ayak röntgeni talep ediyor. Xray ışınlarıyla ayaktan kesitler alınır ve bilgisayar ortamına aktarılır. Bazı durumlarda doğrudan röntgen filmine kaydedilerek hastaya teslim edilir. Ayaktaki yumuşak ve sert dokular, kemikler, topuk alanı röntgen neticesinde detaylı analiz edilir. Ayakta kronikleşen sorunlarda bilhassa röntgen çektirilerek sorunun kaynağı bulunur. Ayakla ilgili cerrahi bir müdahale söz konusuysa eğer öncesinde mutlaka röntgen çekilerek ayaktaki problem netleştirilir. Ayak röntgeni, tedavinin planlanmasında ve başarıyla sonuçlanmasında etkili bir tıbbi yöntemdir.

  simdi_ara

  Nasıl Çekilir?

  Bu röntgen çekimi kısa süreli bir işlemdir. Öncesinde hastanın herhangi bir hazırlık yapması istenmez. Röntgen öncesinde hastanın üzerindeki metal, manyetik eşyaları bırakması yeterlidir. Özellikle ayakkabı ve çorap çıkartılır. Röntgen teknisyen ve uzman eşliğinde çekildiğinden gerekli bilgilendirme yapılır. Tüm röntgen çekimlerinde olduğu gibi bu çekimde de hamile olanların kesinlikle çekim yaptırmaması gerekmektedir. Hamilelik döneminde çekim yaptırmak bebeğin sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.

  simdi_ara

  Bu çekimde ayakkabılar çıkartılır, pantolon ve benzeri bir giysi varsa bölgenin röntgene uygun bir şekilde hazırlanması istenir. Hastanın bir masaya oturması sağlanır. Röntgen esnasında hastanın hareketsiz kalması görüntünün net olmasında etkilidir. Çekim işlemi genellikle saniyeler içinde tamamlanır. Radyoloji teknikeri gerekli ayarlamaları yaparak hastaya bir kaç saniye hareketsiz kalmasını söyler ve bu sürede çekim tamamlanır. Bu süre zarfında hastalar minimum oranda radyasyona maruz kalır. Çıkan sonuçlara göre hastanın ayağında kırık, çıkık, çatlama ya da farklı bir problem olup olmadığı radyoloji uzmanı tarafından tespit edilerek rapora yazılır. Röntgen sonuçları tedavinin içeriğini, ameliyat gerekip gerekmediğini gösterdiğinden önemlidir.

  simdi_ara

  Ayak Röntgeni Fiyatları

  Ayaktaki problemi kısa sürede saptamak ve tedaviyle iyileştirmek için röntgenin geciktirilmemesi öneriliyor. Sonomed Görüntüleme Merkezi dijital röntgen cihazıyla hizmet vermektedir. Aynı zamanda gerekli hallerde kullanılmak üzere C kollu röntgen cihazı teknolojisine de sahiptir. Ayak röntgeni fiyatları özel sigortaların anlaşma oranlarına göre değiştiği için detaylı fiyat bilgisi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.