Ayak MR Çekimi Hakkında Merak Edilenler

 • Ayak MR Çekimi Hakkında Bilinmeyenler

  Manyetik Rezonans Görüntüleme anlamına gelen MR, vücuttaki tüm organların ve dokuların kapsamlı incelenmesine yardımcı olan gelişmiş, modern, manyetik gücü yüksek bir cihazdır. Radyo frekansları dalgaları ile çalışan MR cihazı, büyük mıknatıslardan destek alır. Ayak için MR cihazı kırık, çatlak, incinme ve benzeri fiziksel rahatsızlıklarda sık kullanılır. Bu nedenle Ayak MR çekimi diye bir hizmet alanı bulunur. Ayaktaki şişme, çatlak, kırık, kronik ağrı ya da benzeri problemlerde sorunun kaynağına ulaşmak için ilk önce klasik muayene akabinde ise bu çekimle detaylı görüntüleme gerçekleştirilir. Ayağa MR çekilmesi, bölgedeki iç dokuyu yakından görmeye yardımcı olur, uzman hekimin tanısını kolaylaştırır. Ayak MR’ı sayesinde daha büyük sağlık problemlerinin önüne geçilir.

  simdi_ara

  Ayak MR ile İlgili Bilinmeyenler ve Merak Edilenler

  Ayak MR çekimi gerçekleştirilirken hastanın sadece ayak bölgesini açıkta bırakması yeterlidir. Çoğu zaman hastaya özel bir giysi giydirilmez, çekim alanının açık olması istenir. Fakat hastanın üzerinde herhangi bir metal veya madeni eşya bulunmaması, kalp pili bulunmaması gerekmektedir.

  Özellikle Sonomed’de de bulunan Açık Tüp MR teknolojisiyle çekilen bu bölge emarlarında vücudun baş bölgesi dışarıda kalacak şekilde çekim yapılabilmektedir. Bu da özellikle MR cihazına girme konusunda endişesi olan hastalar için uygun bir ortam sağlamaktadır.

  Bu çekim teknisyen ya da görüntüleme uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Hastaya öncesinde her şey detaylı olarak anlatılır.

  Ayak görüntülemesinde yumuşak ve sert doku ayrımı net biçimde yapılır. Elde edilen görüntüler neticesinde kesin tanı konulabilir.

  Ayak MR sonuçları çok yönlü görüntüler elde edilmesini sağlar. Hasta, ayağındaki ve bölgedeki kaslarda oluşan problemin boyutunu net şekilde öğrenir.

  Bu çekimden hastanın önceden hiçbir hazırlık yapmasına gerek duyulmaz. Hastanın üzerinde hiçbir şekilde metal ürün, aksesuar bulundurmaması önemlidir. Bunun yanı sıra ayaktaki sorunlu bölgenin çekim esnasında cihaz tarafından görüntülenebilmesi için hastadan bol ve rahat giysiler giymesi istenir. Böylece hastalar kıyafet değişimi yapmak zorunda kalmadan hızlıca işlemini tamamlayabilir. Bazen çekimi kolaylaştırmak amacıyla ayağa en uygun pozisyonu vermek için yastıklardan destek alınır.

  Ayak MR’ı ile ilgili merak edilen temel şeylerden biri de MR fiyatları. Ayak MR ücretleri her yıl değişmekle birlikte belli bir standartta seyreder. Net bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  simdi_ara