Ayak MR


 • Ayak MR ve ayak bileği MR görüntülemesi, kas – iskelet sistemini görüntüleyen uygulamalardan biridir. Ayağın yapısını göstererek sorunların tespitini sağlar.

  Radyasyon içermeyen bir uygulama olan ayak MR cihazı, radyolog tarafından gerçekleştirilir. Diz ve ayağın iç kısmında meydana gelebilecek problemlerde teşhis için MR tercih edilebiliyor. Çok yönlü bir muayene fırsatı sunan görüntüleme cihazları, fiziksel muayene ile tespit edilemeyen sağlık sorunlarını gösteriyor, tanı koymayı kolaylaştırıyor. Ayak, ayak bileği ve diz bölümünde sıklıkla kırık, incinme, burkulma, tendon kopma ve benzeri sağlık sorunları yaşanıyor. Öte yandan bölgelerdeki damarlarda sıkıntı yaşanabiliyor. Bu tür problemlerde ilk tercih edilen teşhis yöntemi MR oluyor. Uzman eşliğinde yapılan MR, kısa sürede gerçekleştiriliyor.

   
  simdi_ara

  Ayak MR’ı Nasıl Çekilir?

  Ayak MR cihazı tıpkı diğer görüntüleme cihazlarında olduğu gibi metale karşı duyarlıdır. Bu nedenle hastanın üzerindeki anahtar, takı, saat, kemer, toka ve benzeri tüm metallerden arınması istenir. Cihazdaki yüksek özellikli mıknatısın çekim esnasında etkilenmemesi için metallerin cihaza yaklaşması yasaktır. Vücudunda plaka, protez, metal dolgu gibi metal içerikli tıbbi gereçler taşıyanların önceden doktoruna bu durumu bildirmesi gerekiyor. Hasta çekime hazır hale geldikten sonra ayak ya da diz bölgesi yastıklarla desteklenir ve en ideal pozisyona getirilir. Cihaz ise çekim yapılacak bölgeye doğru kaydırılır. Hasta bu esnada yüksek sesten etkilenmesin diye verilen kulaklığı takar. MR çekimi esnasında hastanın ayağını ya da dizini oynatmaması gerekmektedir.

  simdi_ara

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Ayak Mr çekimi yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. MR çekimlerinde karşılaşılan kontrast madde genellikle çocuklarda uygulanıyor. MR çekimi yapılırken görüntüler hızlı şekilde monitöre aktarılır ve uzman doktor görüntüleri inceleyerek teşhisini koyar. Tedavinin nasıl ilerleyeceğini belirlemek için MR şart olduğundan, MR yapılmadan önce tedaviyi başlatmak pek mümkün değil. Ayak görüntülemede sonuçlar genellikle başarılı oluyor. Yüksek kalitede elde edilen görüntüler doktorun tedavi programını kolaylaştırıyor, hastaya ne kadar sürede iyileşeceğine dair net bilgiler vermesini sağlıyor

  randevu_al

  simdi_ara