Abdomen US Nedir?

 • Abdomen US Nedir?

  Abdomen us ya da abdominal ultrasonografi karın yapısının detaylı görüntülenmesidir. Abdomen karın içini ifade eden bir terimdir. Abdomen Us Nedir sorusu karın bölgesinde yer alan organları incelemede kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemidir şeklinde cevaplanabilir. Abdomen us karın içindeki organları ve yapıları incelemede net görüntüler elde edilmesini sağlar.

  simdi_ara

  Birçok hastalığın temel sebebini, hasar durumunu abdominal ultrasonografi ile görüntülemek, kontrol etmek ve tanı koymak mümkündür.  Abdomen us nedir sorusu hastalar için çok yaygın bir soru. Çünkü hastalar bu incelemeyi yaptırmak istediklerinde bazen bunun nasıl bir inceleme olduğunu ve ne yöntemle yapıldığını ilk anda bu isimden tahmin edemeyebilir. Uzmanların sıklıkla talep ettiği abdomen us, safra kesesinden böbrek üstü bezlere kadar birçok organın detaylı inceleme fırsatı sunar.

  simdi_ara

  Abdomen US Nedir? Hangi Hallerde Başvurulabilir?

  Karın iç yapısını oluşturan organları inceleyen abdomen US yani Abdomen Ultrasonografi görüntüleme tekniğini biraz daha yakından inceleyelim:

  – Karaciğerin büyüklüğünü, karaciğer yağlanmasını, karaciğerin genel sağlık durumunu, siroz tehlikesini, karaciğerde herhangi bir kist ya da kötü huylu bir kitle olup olmadığını analiz etmede kullanılabilir.

  – Safra kesesinde oluşan çamur, taş, iltihaplanma ve kitle oluşumunu inceler. Sarılık tehlikesinde safra kesesi etkisi olduğundan yine bu hastalık analizinde abdominal us uygulanabilmektedir.

  – Pankreasta oluşan kist ve kitle oluşumunu incelemede kullanılabilir, pankreasla ilgili diğer hastalıkların tanısında uygulanır.

  – Dalak büyüklüğü, dalakta oluşan ya da oluşmaya başlayan kist tespitini sağlar.

  – Böbrek yetmezliği başta olmak üzere kum, taş ve diğer böbrek rahatsızlıklarının tespit edilmesine başvurulabilmektedir. Böbrek üstü bezlerinde kist ve kitle tespitinin yapılmasını sağlar.

  – Prostatın boyutu ve yapısının araştırılmasını sağlar.

  – Rahim ve yumurtalıklardaki kist – kitle kontrolünün yapılmasında rol oynar.

  simdi_ara

  Abdomen us daha birçok hallerde kullanılır. Doktorun gerekli gördüğü her sağlık sorununda tanı koyma, tedaviyi takip etme, tedavi bittikten sonra hastalığın nüksetme riskini kontrol etme gibi sebeplerle abdomen ultrasonografi uygulanabilir. Organların birçoğunu kontrol eden ve tanı konmasını sağlayan, hastaların abdomen us nedir, nasıl çekilir diye merak ettiği yöntem son derece gelişmiş, tedavinin planlanmasında da kullanılan detaylı bir teşhis ve analiz yöntemidir.